Článek
Při výběru typu obkladových desek na konkrétní dům rozhoduje několik hledisek: druh materiálu (dřevo, umělý či přírodní kámen, keramika, kompozitní materiály, kov i sklo), jeho možné rozměry, způsob kladení, rychlost montáže, vzhled, cena, náročnost na údržbu, životnost.
Vše pečlivě zvažujeme, než se rozhodneme. Myslíme i na to, že obklady mají ladit se stylem domu, podtrhovat jeho originalitu, mají dobře zapadnout do daného prostředí.
Odvětrávané fasády
Zateplení domu je téma, které se řeší v mnohých rodinách. Kdo se pro ně rozhodne, určitě uspoří za vytápění a také si vytvoří v interiéru příjemné vnitřní klima. V zimě neuteče draze placené teplo ven, v létě se naopak v místnostech udrží příjemný chládek i ve třicetistupňových vedrech. Kromě toho dům s novým obkladem má rozpoznatelný svůj styl a jedinečnost.
Fasádní obklady jsou z různých materiálů, na trhu je jich opravdu mnoho. Všechny jsou obvykle vhodné k použití na tzv. bezkontaktní odvětrávané fasádní systémy, které nejen skvěle tepelně izolují, ale přinášejí i něco navíc - odvádějí pryč vlhkost. Díky bezkontaktní fasádě dům krásně dýchá, voda se odpařuje a nikdy nekondenzuje. Čím to je?
Odvětrání zabezpečuje vzduchová mezera mezi zdivem a finální vrstvou fasády (obkladem). Když jsou teploty okolo rosného bodu a vzniká nežádoucí vlhkost, mezera odvětrává směrem vzhůru (komínový efekt). V létě, když se vrchní fasáda přehřeje vlivem slunečních paprsků, mezera odvětrá teplý vzduch a obvodové stěny domu se přirozeně ochladí.
Montáž fasádních obkladů je obvykle rychlá: vertikálně se kotví nosný rošt se závěsy (dřevěné latě nebo pozinkované profily) na stávající zdivo, a teprve pak následují horizontální prvky. Poslední částí této skladby je vlastní obklad, pohledová část fasády.
Obkladové fasádní desky nabízejí spoustu výhod: tepelně izolují, odvětrávají vlhkost, jsou na pohled krásné, mnohdy bezúdržbové, odolné, prodlužují životnost domu.
Dřevo, kámen, keramika
Dřevo se jako obkladový materiál běžně používá v severských zemích, každý si vybaví švédské domky s červeným nátěrem a bílým lemováním. U nás není tolik v oblibě, protože patří mezi dražší materiály a vyžaduje pravidelnou údržbu (do ceny je v rámci renovace třeba zahrnout i vypůjčení lešení).
Dřevěné obklady se používají z deskového řeziva, fošen (masivu), dřevotřísky apod. (méně náročné na údržbu). Oblíbené jsou borovice, smrk i tvrdší dub, buk, jasan, ořech nebo v menší míře exotické dřeviny.
Dřevo je krásný přírodní materiál, ale má i své nevýhody: jisté kolísání objemu, protože sesychá, nebo naopak bobtná vlivem vlhkosti. Může se stát, že ho napadne plíseň či dřevokazný hmyz. Exotické dřevo je nutné 1x ročně olejovat. Běžný dřevěný obklad se silnovrstvou lazurou nebo barvou obnovujeme nátěrem jednou za 4 roky.
Kámen je tradiční materiál, využívá se od pradávna. Vybrat si můžeme různou velikost, tloušťku a tvrdost obkladu. K nejtvrdším patří žula, méně tvrdý je mramor, vápenec, travertin, měkký je pískovec.
Přírodní lomový kámen se často kombinuje s probarvenou omítkou, atraktivní je díky plastičnosti, netradičnímu probarvení a rozmanitému povrchu: drsný, hladký, leštěný.
Výhody obkladu z kamene: malá nasákavost, mrazuvzdornost a trvanlivost. Zápory: vysoká cena, nesnadná manipulace díky vyšší hmotnosti.
Přírodní lomový kámen lze nahradit i umělou variantou, dokonale imitující třeba štípané skalní úlomky, pískovec. Výhodou je nízká váha, snadná montáž a nižší cena.
Keramické fasádní obklady jsou odolné vůči střídání teplot, dokonale mrazuvzdorné, pevné, barevně stálé a ručí za dlouhou životnost. Jasně červené pohledové pásky stylově patří na tradiční venkov, nabízejí rozmanité kombinace barev a povrchových úprav.
Kompozitní obklady
Kompozitní materiály umějí využít přednosti hned několika materiálů najednou. Obvykle jsou složené z PVC a dřeva. Přírodní vzhled a hřejivost dodává dřevo, které je ale díky přítomnosti PVC málo náročné na údržbu, má vyšší odolnost.
Například kompozit Twinson se vyrábí z rychle rostoucího borovicového dřeva a je díky 50% PVC voděodolný, trvanlivý, téměř bezúdržbový, netvoří třísky. Dřevěná vlákna s časem mění barvu, až fasáda vytvoří na povrchu krásnou patinu (nabízí se např. ve třech přírodních barvách - lékořicová, kůrová a rašelinová).
Desky na bázi cementu
Jsou oblíbené hlavně u architektů, hodí se na moderní stavby. Vláknocementové obklady ze směsi cementu, vápence, vláken, celulózy a dalších přísad mají přírodní vzhled, snadno a rychle se montují, mají dlouhou životnost, skvěle tepelně a zvukově izolují.
Obvykle se nabízejí probarvené pastelové odstíny, desky mají rozmanité velikosti, tvary, na pohled bez viditelných spojů. Příjemná je pro uživatele snadná údržba a nehořlavost.
Kovové obklady
Nadčasové, elegantní, moderní a naprosto bezúdržbové jsou fasádní obklady z kovu. Známý je např. Rheinzink, přírodní materiál vyrobený ze zinku, který vytváří na povrchu nezaměnitelnou patinu. Materiál je nehořlavý, bezúdržbový, na fasády je vhodný typ předzvětralý modrošedý nebo břidlicově šedý.
Zajímavá je i fasáda Lindab z předlakovaných ocelových plechů s povrchovou úpravou HB polyester. Tloušťka plechu (0,6 mm) je dostatečně tuhá a odolná vůči vlnění při zahřívání plochy sluncem. Přitom se dobře ohýbá, umí kopírovat různé tvary a úhly, nabízí výběr až z 15 barev.