Článek
Přestože jde o stavbu nebývalých rozměrů, nesvěřil majitel její kompletní realizaci žádné z renomovaných stavebních společností. V režii investora se odehrávalo jak vyhledávání místních drobných řemeslníků a firem, tak organizace jejich prací, stavební dozor dojížděl na kontrolu závažnějších kroků jen sporadicky.

Sloupy ze směsi pískovce a betonu nesou střechu z tašek z pálené hlíny, která pokrývá i hlavní budovu na půdorysu ve tvaru písmene H. Vysoká glazura tašek výborně chrání před mechem a znečištěním.
Dodržovat souslednost jednotlivých stavebních úkonů v budově na hektarovém pozemku, která je prakticky složena ze tří objektů, není maličkost. Komplex tvoří dvě obytná křídla propojená bazénem, nad nímž bude v brzké době dokončen sál s koncertním křídlem, barem a jídelním stolem pro velkou společnost. Jde vlastně o dva samostatné rodinné domy, každý s centrálním točitým schodištěm završeným prosklenou kupolí.

Ústředním prostorem domu je obytná hala s galerií, z níž se po vzoru staroanglických sídel vstupuje do ložnic v horním podlaží. Zálibu v tradici prozrazují dřevěné dveře i „solidní“ křesla. Oválná galerie s kovaným zábradlím tvoří prostorovou dominantu.
Kolem shora osvětlené obytné haly s umnými benátskými štuky a zábradlím z rukou uměleckého kováře se odvíjí dispozice křídel. Příjemnou atmosféru dodává centrálnímu prostoru nejen barevné ladění stěn a sedací soupravy, ale i krb z růžového mramoru. Kromě zóny společenské je v přízemí umístěna také intimní zóna s ložnicí a rozlehlou koupelnou a garáž pro několik automobilů.
Na zakázku vyrobený výtah s žulovou podlahou bez námahy doveze do prvního patra majitele domu i jejich hosty. Brzy tu bude pro ně připraven dvoupokojový byt s koupelnami, kuchyní a pohodlným posezením. Kromě „andělského“ pokoje s nápaditými křesílky z italské produkce a čerstvě vznikajícího pánského útočiště v asijském stylu sídlí v prvním poschodí také pracovna pána domu s nádechem anglického klubu.

Bílé kuchyni s vysokým leskem značky Schiller vévodí pracovní deska z černé žuly s hrubým povrchem.
Každý z pokojů vytváří majitel sám podle své fantazie a detaily dolaďuje postupně a beze spěchu. Designovým rádcem je interiérová architektka, která nevtíravým způsobem navrhuje architektonická řešení interiérů, ale rozhodování nechává na majiteli samotném.
Není snadné efektivním způsobem zajistit technické zázemí domu o ploše 2500 m2. Přesto se díky velkému pozemku a jeho poloze u řeky podařilo zajistit jeho soběstačnost – čtyři tepelná čerpadla švédské firmy IVT napojená na devět hloubkových vrtů využívají energii země k ohřevu teplovodního podlahového a stěnového vytápění i vody v bazénu.

Bazén se zářivě modrou mozaikou a tyrkysově zbarvenými štuky na stěnách se inspiroval klasickou krásou římských lázní.
Jako zdroj vody k zavlažování zahrady a užitkové vody pro koupelny, bazén a toalety slouží vydatná vlastní studna. Kuchyně má svůj vlastní přívod pitné vody z veřejného vodovodu (pro případ nutnosti lze z městského vodovodu alternativně zásobovat celou domácnost).
Podobně jako přívod vody i tepelná čerpadla mají předimenzované řešení – každé z křídel střídavě vytápějí dva stroje, jejichž plná součinnost se předpokládá pouze v období silných mrazů. Pokud by ani plný výkon nestačil, je v záloze připraven elektrokotel, který může v interiéru doplnit chybějící stupně Celsia. Během pěti zim, které rodina v domě strávila, ale nebylo třeba sáhnout k takovému krizovému řešení.

Garáže tvoří nedílnou součást objektu, aniž by narušovaly celkový vizuální dojem venkovského sídla. Idylu venkovského bydlení dokresluje jezírko s vodními rostlinami.
Velkoryse pojaté vytápění doplňuje klimatizace rozvedená do všech obytných místností. V letních měsících se stará o příjemné klima. Celkové technické řešení sídla zhodnotil majitel lakonickým prohlášením, že měsíční náklady na rodinu nečiní více než 6500 Kč. Pro stavbu o takto velkorysé zastavěné ploše to jsou více než nízké výdaje, což v současné době představuje nesporně ceněnou hodnotu.
Technické údaje
Dispozice: 7 + 2
Zastavěná plocha: 2 617 m2
Konstrukční řešení: betonové základové pasy, zdicí systém Porotherm, fasáda z lícového zdiva Terca Wienerberger, sloupy a římsy – pískovcovo-betonová směs
Střešní krytina a krovy: krytina pálená taška s vysokou glazurou, krov – sbíjené dřevěné vazníky
Výplně otvorů: okna, venkovní a vnitřní dveře z masivního dubu, vyrobeny na zakázku
Podlahy: keramická dlažba v hale, kuchyni, obývacím pokoji, jídelně, koupelnách a technických místnostech, plovoucí podlahy v ložnicích, pracovně, společenském sále a na galerii
Vytápění: podlahové topení, stěnové vytápění na schodišti, zdroj energie 4 tepelná čerpadla systém země/voda (9 hloubkových geotermálních vrtů)
Daniela Rígrová, www.mujdum.cz