Článek
Venkovní osvětlení plánujeme nejlépe ještě před založením zahrady, protože včasné umístění kabeláže do země je tou nejlepší variantou. Na pomoc si přizveme zahradního architekta, promyslíme koncepci zahrady, výběr konkrétních svítidel a rostlin.
„Zamysleme se nad tím, co od osvětlení očekáváme. Jestli chceme docílit architektonické nasvětlení domu, nebo má osvětlení zajistit funkční nasvětlení jen vybraných částí budovy či zahrady. Největší chybou je volba špatného typu nebo nedostatečně výkonného svítidla pro daný účel,“ říká Pavel Boháč ze společnosti Delta Light.
Osvětlení, kam se podíváš
Promyslíme si, kde se večer nejčastěji pohybujeme, čím chceme upoutat pozornost (jezírko, zajímavé seskupení travin, kamenů), kde bude posezení.
Zjistíme, že svítidel potřebujeme mnoho: ke vchodu, na terasu (umístíme na zeď či podlahu), do okolí bazénu, vodních ploch, k příjezdové cestě do garáže, kolem chodníku, k zahradnímu domku, dílně.
Praktická je ucelená řada venkovních svítidel ve stejném stylu, která k sobě ladí i tvarem nebo materiálem, nebo rovnou kolekce. Jsou v dané bezpečnostní třídě, chráněné před vnikem vody a prachu, zvládnou bez problémů výkyvy teplot.
Oblíbená jsou solární svítidla, která nabije slunce. Nepotřebují zásuvky, kabeláž, stačí je zapíchnout do záhonu, zavěsit na strom či pergolu. Oceníme je na letní party, kdy dlouho do noci svítí jako zavěšené lucerničky, lampiony nebo barevné koule.
Svítit do tmy mohou i samotné stolky, květináče nebo sedáky vytvarované z odolného plastu. Jsou vybavené úspornými LED zdroji s dlouhou životností.
Šikovné tipy
Efektní jsou cestičky a chodníky nasvícené zápustnými světly. Jsou bezpečná, nezakopneme o ně, vypadají skvěle. Preferujme použití LED typů, které nejsou energeticky náročné, mají dlouhou životnost a nízké náklady na údržbu. Vždy dbáme na bezpečnost svítidel — do exteriéru vybíráme v rozmezí IP44 — IP68.
Finančně nenáročné, ale zajímavé jsou LED pásky, které jsou pěknou dekorací. Instalace je snadná, mají totiž samolepicí pásku, délku určujeme podle potřeb napojováním a stříháním jednotlivých částí. Pro venkovní použití volíme pouze provedení zalité v silikonu s krytím IP67.
Důležité je praktické rozvržení a dispozice svítidel v zahradě, ale i komfortní ovládání. Když se dá rozsvítit pouze z vnitřní části domu, obtěžuje nás to.
Osvětlení cestiček, garáže nebo zahradního altánu má mít ovládání nejlépe už od branky či fungovat na pohybové čidlo.
Zdroje do zahrady
Odborníci doporučují přechod z halogenových svítidel na ledková, která mají stejný světelný výkon, ale zhruba 8x menší příkon. Ledky jsou často doplněné o pohybová nebo světelná čidla. Nevhodné jsou starší technologie — zářivky a výbojky. LED zdroje jsou odolnější i při použití v kombinaci se senzory, nevadí jim častější spínání.
„Nekupujte svítidla nebo zdroje, kdy každé z nich má různou teplotu chromatičnosti a jsou použity v rámci jedné instalace. Osvětlení zahrady nebo okolí domu je pak nekomfortní pro oči, působí nekonzistentně, neplní vlastně estetickou úlohu. Všechna svítidla mají mít stejnou barvu světla,“ vysvětluje Kateřina Köllnerová z firmy Ledvance.
Co je ochrana krytí IP
Při nákupu svítidla do venkovních prostor volíme správné krytí, které nese označení IP. První číslo uvádí stupeň ochrany před nebezpečným dotykem a vniknutím cizích předmětů (0–6).
Druhé číslo stupeň ochrany před vniknutím vody (0–8). Standardní venkovní použití začíná na IP 44, IP 68 je pro neomezené venkovní použití. Platí: čím vyšší číslo, tím větší odolnost, ochrana.
Svítidlo s číslem 8 je schopné nepřetržitého potopení ve vodě.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.