Článek
Dům nazývaný Capivari nabízí svým majitelům zcela nový zážitek z bydlení. Může za to nová přístavba, která nejenomže rozšiřuje užitnou plochu původního domu o 190 m2, ale zároveň jej propojuje s menším domem, který stál na pozemku původně samostatně.
Obě původní stavby mají tradiční mírně rustikální charakter, kterému se architekti přizpůsobili i návrhem přístavby, přestože v moderním pojetí. Přístavba, pro niž jsou charakteristické velké prosklené plochy místo zdí, zahrnuje kuchyň s grilem, obývací pokoj, bazén, saunu a koupelny, které se harmonicky začleňují do stávajícího objektu.
I ten prošel modernizací, týkala se zejména dispozice. Nově jsou v původní stavbě dvě ložnice pro hosty, krbová místnost a herna. Nezastřešená terasa přiléhající k tenisovému kurtu poskytuje jemný přechod mezi vnitřními a venkovními prostory. Krytý bazén nabízí panoramatický výhled na okolní krajinu.
V obývací místnosti bytu architekti nalezli místo pro pracovnu i bar
Hlavním problémem projektu byla výšková nerovnostmi mezi dvěma původními stavbami. Architekti proto rozdělili střechu přístavby na dvě části a každý z hřebenů vyrovnali s jednou ze střech již existujících domů, čímž vznikl pás, kudy může do interiéru vstupovat denní světlo. Objem přístavby tak dokonale zapadá mezi dva bloky původního domu.
Střecha je krytá skleněnými taškami a díky tomu pod ní vzniklo dobře osvětlené a vytápěné prostředí, jehož kouzlo si majitelé vychutnají zejména v chladných dnech.
V teplejším počasí se interiér přístavby ochlazuje příčným větráním. K tomu stačí prostě otevřít dveře na protilehlých stranách přístavby.
Architektům se povedlo vytvořit vysloveně přívětivé prostředí i díky zvoleným materiálům. Jejich prostřednictvím se snaží nejen o dialog s okolní zástavbou, ale nabízí také současnou estetiku a udržující kontrast vůči ní.
Základem je dřevěná kostra, jež napomáhá přirozeně propojit interiér a exteriér. Témuž účelu slouží i podlaha z přírodního žlutého pískovce, jež obyvatelům nabízí pohodlí při chůzi naboso v obytné části.