Článek
Budova Enhako je asi 15 minut chůze od nejbližšího vlakového nádraží na předměstí, na hranici mezi rezidenční čtvrtí a smíšenou komerční a vládní čtvrtí.
„Klient nás kontaktoval, protože zvažoval, zda je tato lokalita vhodným místem. Nebyl si jist, zda by tamní komerční budova byla schopna přilákat stálý příliv lidí vzhledem k poloze bloku mimo hlavní silnici a nepříliš blízko nádraží,“ vzpomínají na zahájení práce na stavbě architekti.
Nakonec se ale developer rozhodl dům s plochou půdorysu 784 m2 na dané parcele postavit s tím, že bude mít smíšený účel. Bude v něm klinika a obchody. Svým charakterem se tak stane přirozeným místem setkávání velké části místní komunity, jíž tvoří ve všední dny zejména senioři a maminky s malými dětmi.
V Japonsku je novým trendem bydlení bez koupelen
„O víkendech rodiny nakupují na ranním trhu, který se koná na parkovišti u radnice, tráví čas ve velkém parku a jedí v kavárnách nebo rodinných restauracích, než se vrátí do svých domovů,“ popisují místní život autoři návrhu stavby.
Architekti si dali záležet, aby se dům brzy zapsal do paměti místních a zároveň jim nabídl i zajímavý prostor třeba jen k prostému posezení a odpočinku. Obě funkce dohromady tak plní dvojice ochozů na úrovni prvního a druhého patra.
Spodní stranu balkonů tvoří organicky tvarované teplé dřevěné povrchy, z boku jsou pak kovové lesklé připomínající hladké tělo hadů.
Budova je orientována na sever, díky čemuž nabízí výhled přes ulici lemovanou stromy do parku, ale také k radnici a na další okolní památky. Za teplých večerů k ní zalétnou zvuky letních festivalů, o víkendech po ránu je možné slyšet i ruch z tržiště.
Kdo nebude chtít být účasten přímo na místě, může vše vnímat z klidného prostředí opodál, právě na jednom z ochozů domu.
„Naším cílem bylo navrhnout komerční budovu, která bude sdružovat členy komunity. Interiér lze pronajmout jako celek, po patře nebo po jednotce dle potřeby,“ uzavírají architekti.