Článek
Před patnácti lety Petra založila koupelnové studio Il Bagno, které se postupně rozrostlo na interiérové studio. Trh se ale ubíral nepředvídatelnými cestami, proto se úspěšná podnikatelka spolu s dalšími odborníky rozhodla studio s klasickým maloobchodem proměnit v ateliérový projekt spojující architekturu s designem a uměním.
Projekt startuje letos na podzim. Půjde o ateliér určený lidem, kteří potřebují inspiraci a radu k novému bydlení, ale i pro ty, kteří chtějí přijít na vernisáž, přednášku s architektem či se potkat se zajímavými lidmi v oboru.
Jak se bude projektu dařit, to teprve ukáže čas. Petra je ale žena průbojná a podnikavá, takže do cílové stanice určitě dorazí přesně podle jízdního řádu.
Od koupelny ke stavbě
Že je Petra profesionál přes koupelny, to jsem poznala, když mi pomáhala s mnoha články o koupelnách. Že si ale hravě poradí i se stavbou svého vysněného domu, to jsem nečekala. Hned na počátku si řekla: „Stavbu si chci užít a dům vymazlit,“ což jí vyšlo.
Lokalitu hledala na Příbramsku, tedy v místě svého dřívějšího domova. Zamilovala se do svažitého pozemku v polích na kraji obce, věděla totiž, že dům bude tak trochu schovaný a bude tam klid.
Když uvažovala nad tím, jak by měl vypadat, vycházela z toho, co má ráda, tedy jednoduché a funkční věci, atmosféru Středomoří zalitou sluncem a pohodou, vzdušný prostor a minimum bariér.
Z toho všeho vyšla minimalistická bezbariérová kostka postavená z nízkoenergetických panelů. Je posazena do „dolíku“, kam nefouká a příjemně tam svítí sluníčko, kterého je v zimě i v létě díky stínolamům tak akorát.
Atmosféru Středomoří tu dotváří velká terasa se zahradním nábytkem, s blankytně modrým bazénem, levandulí, ibišky, tropickými travinami a hortenziemi.
A když se otevřou velká francouzská okna z obývacího pokoje a ložnice, tak si při troše fantazie opravdu připadáte jako na báječné dovolené v luxusním přímořském letovisku.
Povedená stavebnice
Tomu všemu ale předcházelo vynaložené tříleté úsilí. Dům si majitelka sama navrhla a s architektem Markem Velebou ze studia Oikoi postupně přetvořila do realizovatelné podoby. Architekt ji také vzal do firmy Tusco, která má patent na výrobu nízkoenergetických prefabrikovaných panelů, z nichž se dům poskládá jako stavebnice.
Po přímém kontaktu s majiteli a po prohlídce několika jejich rozdělaných staveb a realizací se Petra rozhodla pro tuto variantu. Při volbě materiálů a dodavatelské firmy neřešila ani tak finance, spíš úsporu času a nervů. Chtěla mít dům postavený rychle a bez obtíží.
Poté, co si s majitelem společnosti Martinem Šimánkem „plácli“, bylo potřeba ještě spoustu věcí dořešit a také z něčeho slevit.
Dům bylo nutné oproti majitelčině návrhu z technických důvodů posadit na 20 cm vysokou, pečlivě vyspádovanou podestu, aby do něj nezatékalo. Byl docela problém pořídit velká francouzská okna, která neměla lišty ani prahy. Jednak se těžko hledala dodavatelská firma, také bylo nutno předejít rosení oken a tepelným únikům. Vyřešilo to zhuštěné podlahové topení v prostoru pod okny a trojitá speciální skla.
Co se týká vnitřní dispozice, Petra poslechla doporučení o rozšíření předsíně, kde vznikl velký vzdušný prostor, nezahlcený skříněmi.
Společně pak ještě doladili detaily, které se týkaly jednotlivých místností, a pečlivě naplánovali rozmístění zásuvek, vypínačů a dalších otvorů, které se do panelů dělají už při výrobě.
Od studií a teorie k praxi
Co si Petra opravdu užila, to bylo zařizování interiéru. Základ měla ve své profesi, další vědomosti a inspiraci načerpala ve škole interiérového designu, kterou vystudovala. Tam také objevila půdorys obývacího pokoje, který převzala, totiž obytný prostor s kuchyní a jídelnou a obývákem.
Velkoryse mu vyčlenila 50 m2, protože je to pro její rodinu místo, kde tráví hodně času, a v létě, když se otevře francouzské okno, prostor přirozeně splyne s terasou a zahradou.
Bílou minimalistickou kuchyň nechala zhotovit na zakázku u firmy Interiéry Volf. Uspořádání s ostrůvkem viděla jako ideální variantu pro ženu, která ráda vaří a zároveň komunikuje s okolím. Zvolená bílá barva sestavy je neutrální, nadčasová a dokonale se hodí k stávajícímu, a třeba časem i obměněnému pokoji. V jídelně je umístěný velký lakovaný stůl značky Calligaris, kam se vejde rodina i početná návštěva.
Zajímavým designovým prvkem v pokoji je plynový krb, který pro Petru představuje čisté a funkční řešení. Není to žádná dekorace, ale plnohodnotné topení, jímž se dá zavlažovat, když se ještě netopí. Termostat na dálkové ovládání umožňuje i pohodlnou regulaci plamene. Ze tří dalších pokojů je jeden vyčleněn pro ložnici majitelů, dětský pokoj a pokoj pro hosty sloužící také jako pracovna.
Ložnici Petra ladila do stylu moderního klasicismu, který má ráda. Dopřála si velkou šatnu, jež je ukryta za posuvnou zástěnou v ložnici. Věrna svému oboru, „vyřádila se“ na zařízení velké i malé příležitostné koupelny.
Patnáctimetrové koupelně dominuje vana posazená v prostoru. Relaxaci si rodina užívá ve velkém sprchovém koutu vybaveném sprchou s dešťovým nebem, mlhou a chromoterapií. Záda namasíruje vodopádový proud řinoucí se z baterie zabudované ve zdi.
K hygieně a zkrášlování slouží dvě umyvadla posazená na desce a zrcadla Catalano. Kruhové linie koupelny dokresluje designový radiátor Antrax sloužící k zavlažování i sušení ručníků.
Pro obklady zdí vybrala sérii Marvell od Atlas Concorde, betonovou dlažbu pořídila u firmy Dorint.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
Lucie Martínková, www.modernibyt.cz