Článek
Dům se s umístěním v prudkém svahu vyrovnává tak, že stojí na betonových sloupech z rušeného elektrického vedení. Sloupů je celkem dvacet, spodní část domu ještě podpírá stěna ve tvaru písmene L, která stavbu tzv. zavětrovává, vyztužuje tesařskou konstrukci a zajišťuje její tvarovou tuhost při zatížení.
Dalšími oporami konstrukce jsou masivní borovicové sloupy. Kompaktní tvar stavby oživují tři ozeleněné střechy. Výraznými přesahy rozšiřují obytnou a užitkovou plochu kolem domu. V létě poskytují oknům na jižní straně přívětivý stín.
Na střechách se daří sukulentům, bylinkám i jahodám.
Dřevo a balíky slámy
Konstrukci stavby tvoří dřevěné sloupky s deskovým opláštěním. Na severní straně je stěna izolována dvěma vrstvami balíků slámy (56 cm slámy) a 10 cm celulózy, jižní stranu pokrývá jedna vrstva slaměných balíků (28 cm slámy), 10 cm celulózy a 6 cm dřevovlákna.
Balíky slámy jsou lisované na hustotu 90 kg/m³ a kryté hliněnou omítkou tak, aby se do nich nedostal průvan. Lať nebo OSB deska umístěná mezi balíky a upínací popruhy na výrobu nábytku přitahují balíky slámy ke konstrukci, na vnější straně latě nesou obklad. Balíky byly kladeny a stlačovány vertikálně. Podlahy a stropy izoluje foukaná celulóza z recyklovaného papíru.
Kromě přírodních materiálů využili stavebníci i recyklované. Vedle prefabrikovaných sloupů z rušeného elektrického vedení jsou to např. staré silniční panely použité na střechu sklípku nebo substrát z recyklovaných cihel na zelené střeše.
Vzhled a skladba fasády odkazují na tradiční stavby – vápenná omítka na balících slámy tvoří mírně zvlněný povrch, smrkový obklad v překládaném provedení, tradičním v oblasti Jizerských hor, chrání stavbu z návětrných stran.
Dvoupodlažní střed
Centrem interiéru stavby je dvoupodlažní obytný prostor. V nejvyšším bodě měří přes 6 m, střecha se směrem k zadní části domu postupně svažuje.
V obytné části nechybí jídelna s dřevěným stolem a židlemi Merano značky Ton. Typ Merano navrhl italský designér Alexandr Gufler, získal za něj ocenění Red Dot Design Award 2011.
Kuchyně je postavena na míru ze smrkového dřeva. Krbová vložka naproti jídelnímu stolu vyhřeje většinu prostoru domu.
Snížená výška stropu nad pódiem určeným k čajovým dýchánkům a odpočinku vytváří soukromou zónu obytné části a nahrazuje obvyklou sedací soupravu u televize. Pod celou délkou pódia jsou zasunuty tři velké zásuvky.
V patře nad pódiem je knihovna z nesámovaných jasanových fošen s jasanovými špalky jako odkládacími stolky.
Hřejivé barvy a jasan
Za zmínku stojí vnitřní povrchy. Ve vstupní chodbě a v jídelní části tvoří zeď lehce vystupující šedohnědé nepálené cihly. Jsou ošetřeny kaseinovou penetrací. Interiéru vévodí hřejivé odstíny žluté, oranžové až hnědé hliněných probarvených omítek.
Praktická je tmavší hliněná omítka napuštěná lněným olejem s voskem u kuchyňských pracovních zón, je totiž omyvatelná.
Jasanové listy ze stromů před domem najdeme jako motiv sgrafita i vypískované ve skle dveří do pracovny v přízemí a u koupelnových dveří v patře. Zdobné prosklené dveře propouštějí světlo z jižních pokojů do prostoru chodeb.
Sgrafita vyrytá do omítky najdeme na stěnách v obytné části, v ložnici a v pokoji pro hosty. Ten v současnosti propojují zasunovací dveře s vedlejší pracovnou, protože majitelé pracují částečně z domova.
Údaje o domě
Konstrukce: sloupková dřevostavba
Energeticky pasivní
Využívá obnovitelnou energii
Užitná plocha vytápěné části 136 m2
Dispozice: jídelna s kuchyní, pracovna, pokoj pro hosty, koupelna. V patře 3 ložnice a koupelna.
Architektonický návrh: Jan Márton, Petr a Eva Klápšťovi, atelier Nature Systems
V budoucnu je možné tento prostor bez problémů rozdělit na dva pokoje se samostatnými vchody ze vstupní chodby.