Článek
Manželé koupili třísetmetrový pozemek, na němž si nechali postavit dům. Ten je začleněn do zástavby sestávající z tradičních japonských domků. Jejich stylem se proto architekti inspirovali.
Dům do ulice směřuje svou užší stranou, před hlavní obytné místnosti je vysunuta zastřešená parkovací plocha pro dva vozy, kolem níž, mezi dvěma stromky, vede cesta ke dveřím do domu.
Oba stromky nejsou na svém místě náhodou. Patří k tradici v japonské architektuře vést přístupovou cestu k domu přes zahradu. To má svůj až spirituální význam.
Příchozí po opuštění veřejného prostranství (ulice) má během cesty přes zahradu čas, aby nechal odpočinout očím a naladil se na nové prostředí, které jej již očekává - domov.
V této moderní verzi zahradu suplují právě dva stromky, které navíc korespondují i se zvyklostí vysazovat v bezprostřední blízkosti domu alespoň jeden stromek, který se pak stává doslova rodinným stromem každé domácnosti.
Soukromí, které majitelé tolik žádali, zajišťují nejenom vozy parkující před domem, ale také stěna vizuálně chránící místo vstupních dveří. To je praktické, protože ani ve chvíli, kdy někdo vstupuje do dveří, není dovnitř domu vidět.
Dostatek světla a pocit prostoru přinášejí do hlavní místnosti domácnosti velká, od země téměř ke stropu sahající posuvná okna. Zároveň další světlo přichází pásem prosklení umístěným těsně pod střechou. To je velmi praktické řešení. Zejména ve zdech, které mají zůstat pokud možno uzavřené.
Vysoko umístěné prosklení totiž přivádí do interiéru světlo, ale zároveň jím není dovnitř vidět. Navíc takto umístěné prosklení je i v době nejprudšího úpalu přirozeně stíněno přesahy střechy. Zvenčí pak působí takové řešení zábavně, protože dům vypadá, jako kdyby střecha nad ním levitovala.
Architekti ponechali strop nad obývací místností s jídelnou a kuchyní ve větší výšce, než bývá v japonských domech obvyklé. Tím zvětšili objem celé místnosti.
Zajímavá je pak volba obkladů stropu, které přecházejí ven v podobě podbití střechy. Zvolili dřevěné palubky v různých odstínech hnědé, díky čemuž interiér vypadá, jako kdyby měl podlahu na stropě. Skutečná podlaha je rovněž dřevěná, ovšem z jediného druhu dřeva. Je dubová.
Dispozice domu |
---|
Rodinný dům s celkovou plochou podlah 156,46 m² je řešen jako dvoupodlažní dřevostavba s tím, že druhé podlaží nepřekrývá v plné míře přízemí. Tam je hlavní místnost tvořená obývacím pokojem, kuchyní a jídelnou, nechybí toaleta, koupelna, šatna a také je zde umístěna ložnice rodičů. V horním podlaží jsou dva dětské pokoje a loftová místnost, která v současné době slouží jako úložný prostor. |
Může se vám hodit na Firmy.cz: