Článek
Parcela na kraji nové vilové čtvrti východočeského města měla pro mladé manžele velkou přitažlivost, ale i určité nevýhody.
„Na jedné straně se nám líbila příjemná klidná poloha na slunném svahu, na konci ulice a zároveň přímo u lesa, na straně druhé sousední zástavba není zrovna podle našeho vkusu a výhled na tyto domy nás příliš nelákal," vysvětluje majitelka. Lepší místo se ale nepodařilo najít, a tak se, podobně jako životní dráhy pohybující se v kruzích, po určité době hledání k této možnosti vrátili.
Hledání architektonického stylu dnes často probíhá tak, že architekt nenápadně a nenásilně vede své klienty od představ klasického domu s podkrovím k modernější vizi. V tomto případě se majitelé i architekti shodli na minimalistickém výrazu domu.
„Naše původní představa byl přízemní atriový dům s rovnou střechou, nechali jsme si zpracovat i projekt, ale podle názoru stavebního úřadu se na toto místo, charakteristické sedlovými střechami nehodil," pokračuje majitelka domu. „Hledali jsme tedy řešení se sedlovou střechou, ale v moderním pojetí."
Architekt Aleš Holman vyšel z tradice českého venkovského stavení, tradiční je ale jen základní celkový tvar založený na obdélníkovém půdoryse 7 x 22 m.
Uvnitř dům obsahuje otevřenou moderní dispozici - v přízemí na sebe v podélném sledu navazují společná obytná zóna s kuchyní, komunikační prostor, sociální zázemí, pracovna a bazén, v podkroví ložnice s příslušenstvím, přístupné z podélné chodby.
Podélná osa domu je orientována rovnoběžně se sklonem svahu, což umožnilo stavbu částečně podsklepit a vytvořit dostatečně prostorné technické zázemí a dvojgaráž s vjezdem přímo z ulice.
„Architekturu tvoří konstrukce a světlo," pravil guru funkcionalistických architektů Le Corbusier a pro moderní bydlení tato myšlenka samozřejmě platí rovněž - čím více má dům slunečního světla, tím příjemněji se v něm lidé cítí.
Do této domácnosti slunce přichází velkými prosklenými plochami, vedenými po celé délce domu - v přízemí na severní straně, v patře pásovým oknem na jižní fasádě a shora dalším pásovým oknem, umístěným ve střeše. Východní a západní průčelí naopak žádná okna nemají, a to nejen z důvodů zachování architektonické čistoty, ale také proto, aby se minimalizoval výhled na sousední zástavbu.
Při návrhu se kromě moderní architektury a nadčasového dispozičního řešení dbalo také na vysokou technickou kvalitu stavby, která je předpokladem dlouhé životnosti a nenáročného provozu domácnosti.
Proto majitelé souhlasili s navrženým výběrem špičkových materiálů a vybavení - hliníková okna, ocelové schodiště, podlahy z lité epoxidové stěrky, podlahové vytápění, bazén s vzduchotechnikou. Mysleli na budoucnost i v ekonomickém slova smyslu.
Obvodový plášť má proto nadstandardní tepelný odpor. Zdrojem energie je tepelné čerpadlo, systém země/voda, na pozemku byly vybudovány zemní kolektory.
„Zatím jsme jediný atypický dům ve městě, takže jsme posloužili jako prubířský kámen pro budoucí stavebníky i pro stavební úřad. Všem, kdo chtějí bydlet podle svých představ, doporučuji hledat tu pravou cestu a nenechat se odradit," radí majitelka energeticky úsporného domu.
Majitelé: Nebojte se velkých oken |
---|
Lidé se obecně obávají velkých oken z důvodu tepelných ztrát. Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že moderní okna s kvalitními izolačními dvojskly účinně zabraňují únikům tepla, v zimě náš domov naopak intenzivně prohřívá sluníčko. |
V místnostech je lépe a déle vidět, lampy po většinu roku rozsvěcujeme později než sousedé. Velká okna považujeme za úspornější než okna standardní velikosti. |
Ochranu proti přehřívání zajišťují venkovní stínící rolety, instalované na jižní fasádě před okny ve druhém podlaží (brání prostupu tepla, avšak nezabraňují průniku rozptýleného světla). V přízemí je nad terasou na jižní straně připevněna výsuvná markýza. |
Jitka Pálková, www.mujdum.cz
Technické specifikace
Zastavěná plocha: 173 m²
Užitná plocha: 366 m²
Konstrukce: spodní stavba betonové prolévané tvárnice, zdicí systém Porotherm, obvodové zdivo Porotherm 44Si, stropy železobeton, zastřešení sbíjené dřevěné vazníky, krytina WM Zinc černý
Výplně otvorů: hliníková okna, systém Schüco, vnitřní dveře dýhované, lakované (atypická výroba na míru) a hliníkové prosklené systémy Schüco, vstupní dveře hliníkové systém Schüco
Další vybavení: vnitřní bazén 3 x 4,9 m - základní konstrukce z vodostavebního betonu, obklad skleněnou mozaikou, sauna, vzduchotechnika
Vytápění: ústřední, kombinace podlahového vytápění a radiátorů, zdroj energie tepelné čerpadlo + zemní kolektor, v obývacím pokoji krb s vložkou Bodart & Gonay
Odhadovaná cena stavby: 8 - 15 000 000 Kč