Článek
Na pozemku o výměře 450 čtverečních metrů architekti navrhli dům s celkovou plochou podlah 140 čtverečních metrů, jehož přízemí zakrývá sedlová střecha. Z ní pak v centrální části vyrůstá druhé podlaží, jež je svou plochou o něco menší než přízemí.
Dům je na pozemku orientován tak, aby jeho boční strana, jež je takřka celá otevřená velkými posuvnými okny sahajícími od země ke stropu, směřovala na sice menší část zahrady, za níž je však výhled do krajiny a nízkou domkovou zástavbu.
Směrem do ulice pak dům vystavuje svou uzavřenou stranu s několika malými okny.
Už vstup do domu návštěvníka velice příjemně naladí. Zatímco z pravé strany je zádveří chráněno mříží z dřevěných latí, po levé straně se může příchozí pokochat pohledem na živý strom vyrůstající z roztomilé, úhledné zahrádky.
Přes prosklenou stěnu je pak vidět na další, typicky japonský prvek, pojednaný ovšem jemně nevšedním způsobem. Je to tradiční japonská místnost s rohožemi na podlaze, jíž nechybí ani typický výklenek se zavěšeným svitkem. Této japonské místnosti ovšem dodává rys neobvyklosti právě dvojice protilehlých skleněných stěn, mezi něž je usazena.
Člověk hledající klid a prostředí k meditaci, nebo třeba jen k přemýšlení, má tak možnost usadit se v prostoru, který jako by byl uvnitř domu, ale zároveň venku. Strom u vchodu je pak přirozeným cílem jeho pozornosti.
Přízemí je pak rozděleno na dvě zóny, společenskou a hygienické zázemí, jež jsou jasně odlišeny typem podlahy. Prvá má dřevěnou, druhá dlažbu. Velikou pozornost věnovali architekti společně s klientem materiálům použitým na zdech, ať již v interiéru, nebo v exteriéru.
Mladý muž si vše udělal sám, naopak architektům při té příležitosti mohl prozradit užitečné zkušenosti ze svého oboru. Práce na tomto projektu tak byla pro všechny zúčastněné nejenom potěšením, ale zároveň i obohacujícím zážitkem.
Architekti provázali obývací pokoj s kuchyní tak úzce, jak jen to bylo možné, zároveň celá velká místnost může být díky šest metrů dlouhým posuvným oknům propojena se zahradou.
„V kuchyni tak díky tomu máte pocit, jako kdybyste vařili venku,” popisují.
Horní podlaží je řešeno velice prostě, jsou zde dva dětské pokoje a ložnice rodičů. Do chodby se podařilo zakomponovat vestavné skříně, s nimiž sousedí samostatná toaleta.
Ať již je to část domu s dlažbou na podlaze, polootevřená japonská místnost, nebo obývací pokoj s velikými okny, kamkoli se návštěvník v domě vydá, má pocit, jako by byl napůl uvnitř, napůl venku. Právě tento rys se stal podnětem pro pojmenování domu.
Může se vám hodit na Seznamu:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.