Článek
Stavbu nazvanou Elements (česky: Živly) navrhli architekti z winchesterského ateliéru AR Design Studio ve stylu, který je pro jejich díla charakteristický - jasné ostré hrany a úhly, pokud možno minimalistická řešení a důraz na dostatek světla a prostoru.

Dům při pohledu z výšky může připomínat nedokončené písmeno A.

Pohled na dům z tenisového kurtu.
Celý objem stavby je rozdělen do tří vzájemně propletených bloků, které při troše fantazie mohou divákovi při pohledu shora připomínat nedokončené písmeno A. Jeden z bočních bloků je vyhrazen pro rodinu, druhý boční blok mají k dispozici hosté. Centrální, propojující blok slouží především jako vstupní část a hala, v níž je dlouhý jídelní stůl, k němuž může najednou zasednout i více než 14 stolovníků.

Centrální blok slouží především jako velká společenská hala, kde se také společně jí.

Zábradlí obou schodišť jsou pouze ze skleněných panelů, aby interiér vizuálně nezmenšovala.

Horní podlaží slouží především k odpočinku a relaxaci. Jedno křídlo obývá rodina, druhé je vyhrazeno pro návštěvy.
Přízemí je pak navrženo jako společenský prostor se zónami pro vaření, společné stolování, posezení u televize, ale také sportování. V šikmo orientovaném křídle je totiž tělocvična s navazujícím bazénem. Součástí přízemí je také dvoumístná garáž a zastřešené stání pro další dva vozy.

Architekti zvolili do interiéru barvy, které oko návštěvníka nalezne i v exteriéru domu. Díky tomu i velkým oknům sahajícím od stropu k zemi člověk téměř nevnímá předěl mezi tím, co je venku, a co už uvnitř.
Stavba má ocelovou konstrukci, která umožnila nejenom velkorysá otevření mnoha stěn, ale také mohutný přesah horního podlaží nad zmiňovanými parkovacími místy. Fasády jsou obloženy cihlami v přírodní zemité barvě a dřevem s úpravou Kebony, která zaručuje trvanlivost a odolnost vůči povětrnostním vlivům původně měkkým, často tropickým druhům.

Velké prostory a spousta světla jsou charakteristickým rysem prácve architektů z winchesterského studia a také domu nazvaného Živly.

Obývací pokoj má část stíněnou a část ze všech stran prosklenou. Tu lze chápat i v jistém smyslu jako moderní verzi tradiční součásti starých anglických sídel nazývané solárium.

Velký obývací pokoj má hned dvě místa k posezení, spolu se dělí o cihlový, ze dvou stran otevřený krb.
Architekti při návrhu domu dbali na jeho energetickou soběstačnost. Jeho obálka je proto vzduchotěsně uzavřena a opatřena dvěma vrstvami izolace. Dům i bazén vyhřívá primárně tepelné čerpadlo země/voda, doplněné solárními panely. Naopak, eventuálnímu přehřívání domu v horkých slunných dnech zabraňují velké přesahy střechy.

V přízemí domu je i bazén navazující na tělocvičnu, v samostatně stojící budově je pak herna se stolním fotbalem a kulečníkem.
Vzhledem k objemu domu museli architekti dobře promyslet jeho orientaci a umístění na pozemku kvůli směru přicházejícího světa v průběhu dne. Stavba nakonec zcela přirozeně parcelu rozděluje do tří hlavních částí, které se liší svou funkcí právě v závislosti na tom, jak a v kterou denní dobu jsou osvětlované.

Jeden z šesti pokojů určených pro hosty.

Koupelně s výhledem do zahrady nechybí nic.
Okolí bazénu, tělocvičny, herny a tenisového kurtu získávají největší dávky světla po ránu. Centrální dvůr, který lze rovněž využít pro společné stolování a na jídelní zónu uvnitř domu přímo navazuje, je nejlépe osvětleno v poledne. Poté se sluneční paprsky pomalu přesouvají do kuchyně a na terasu, kam přicházejí už v měkčí podobě. Tehdy pak příjemně osvětlují terasu vyhrazenou nejen k posezení, ale také ke grilování.

Hlavní ložnice domu.
Jak podotýkají architekti, zvláštností tohoto úkolu bylo vědomí, že nenavrhují dům jen pro své klienty, ale zároveň i pro jejich početnou rodinu a spousty hostů. Ti všichni se mají ve vysněném obydlí svých hostitelů cítit ne jako na návštěvě, ale jako když jen přecházejí z jednoho domova do druhého.

Plán přízemí

Plán horního podlaží
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.