Článek
Za charakteristickým rysem domu s neobyčejnou fasádou stojí architektonicky vtipné dotažení ad absurdum požadavku úřadů na sedlovou střechu a trojúhelníkový štít za každou cenu.
Dům vyrostl jako jeden z mnoha v posledních letech na místě původních rezidenčních bloků v nově naplánovaném a vystavěném městě Gwanggyo New Town.
Jak architekti vysvětlují, tyto bloky byly po pár letech opuštěny a na jejich místech vznikly nové budovy, které mají totožný charakter. Před každou je šestice parkovacích míst, uvnitř lze pak najít čtyři byty umístěné v prvním a druhém patře a jednu větší rezidenci v podkroví.
Více než polovina plochy přízemí je vyhrazena pro komerční účely, obvykle slouží jako obchody. Polovina stěn v přízemí je prosklena a střechy jsou zásadně sedlové.
Za touto jednotností stojí nejen velice přísné a podrobné předpisy pro místní zástavbu, ale také ekonomické zájmy majitelů všech budov, tj. jejich touha pronajmout každý metr v domě co nejvýhodněji.
Architekti se rozhodli tvar štítu zopakovat všude, kde to bylo možné. Otvory oken proto vysunuli před fasádu a jejich horní část vyklenuli do úředníky tolik žádaných štítů.
Stejně tak naložili s balkóny, částmi obytných prostor i hlavním vchodem do domu. Odtud tedy název budovy Gablepack, jenž lze velice volně přeložit jako Halda štítů.
Sedlovou střechu, respektive její podkroví využili přitom architekti k dalšímu atypickému rysu budovy. Namísto obvyklé čtveřice bytů do něj vměstnali domácností pět. Centrální a nejvýstavnější bytová jednotka, zasahující přes dvě podlaží, je umístěna pod střechou a v centru budovy.
Pod ní, a částečně vedle ní, je dvojice dalších mezonetově řešených bytů, pod nimiž jsou pak ještě dva byty standardní. Přízemní prostor je, jak žádají pravidla, vyhrazen pro obchod, nebo dokonce dva.
Jak pobaveně konstatují architekti, tím, že centrální byt využívá jako své horní patro podkroví, vzbuzuje dům podezření, zda není náhodou pětipodlažní, což by bylo proti regulím.
Zajímavě řešeno je rovněž schodiště uvnitř domu, jehož prostor se s počtem podlaží zvětšuje. Architekti tak vytvořili přirozený společenský prostor pro budoucí obyvatele domu, odkud je vidět na všechna čtyři podlaží, a zároveň, který díky světlíku ve střeše zalévá příjemné denní světlo.
Dům na pozemku o velikosti 280 m2 zabírá plochu 145 m2. Součet všech podlah v interiéru dává dohromady 493 m2.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.