Článek
Když se klient a architekt shodnou na podobě domu, a navíc je oba osloví vybraný pozemek, máte jistotu, že výsledná stavba i zahrada v sobě spojí to nejlepší.
Rovný pozemek s tisem uprostřed
V původní zástavbě drobných domků za hradbou vzrostlých stromů byl malý rovný pozemek uprostřed s velikým tisem doslova malým zjevením.
„Věděli jsme, že chceme zahradu maximálně zachovat a nepokácet ani jeden strom. Dokonce i onen tis se podařilo během stavby deponovat na jiném místě pozemku a nyní je součástí přední části zahrady,“ doplňuje architektka Alžběta Vrabcová, ze studia DMAE Architects.
Experiment architektů
Čtyřčlenná rodina si přála navrhnout dům, který by dokázal udržet všechny členy pohromadě. Nechtěli, aby děti byly v jedné části a rodiče ve druhé.
Vzhledem k tomu, že v obci byly přísné regulativy zastavěnosti pozemku, rozhodli se architekti pro malý experiment.
Semkli se kolem srdce domu
A v čem experiment spočívá? Středem dispozice je obývací pokoj, ze kterého lze vstoupit na dvě strany zahrady, a to jak na přední, tak do zadní části čistě soukromé. Okolo něho se jako do prstence řadí jednotlivé místnosti.
Je jistě zajímavé, že díky tomuto neobvyklému uspořádání vznikla dispozice, ve které není žádná chodba v tom pravém smyslu slova, tedy žádné hluché místo. „Nabídli jsme rodině maximální možné využití zastavěnosti pozemku a rodinu semkli okolo srdce domu,“ vysvětluje architekt Michal Kunc z Ateliéru Kunc Architects.
Každá fasáda originálem
Dům je jednopodlažní zděná stavba, kombinovaná s monolitickým stropem. Vzhled střechy stavby byl velmi důležitý již při návrhu, jelikož obec požadovala šikmou střechu. Proto vznikla střecha, která má dva pomyslné vrcholy a jejíž tvarování ovlivnilo i fasády domu.
V kombinaci s různými výškami oken, rytmickým střídáním bílé a dřevěné vznikly fasády domu, které jsou každá originálem.
Dominantou je okno dětského pokoje
Dominantu pak tvoří okno velkého dětského pokoje otočeného do zahrady, kde je vystoupání střechy využito i v interiéru, jde tedy o jediný převýšený pokoj v domě.
Černou barvu najdete v detailech
„Protože domy navrhujeme vždy jako jeden celek, tedy z interiéru ven, byl součástí naší práce i návrh interiéru domu. Byly zvoleny jemné tóny bílé, krémové, šedé a jako jemnou linkou, která vše uzavírá, byla vybrána černá, která najdete v detailech interiéru, na světlech, polštářích, prostírání a podobně,“ popisují Alžběta Vrabcová a Michal Kunc.
Může se Vám hodit na službě Firmy.cz:
Technické informace
Obytná plocha: 156 m2 (bez teras)
Zastavěná plocha: 195 m2 (včetně teras a stávajícího objektu garáže)
Plocha pozemku: 998 m2