Článek
Jak architekti zdůrazňují, tvar domu nezvolili náhodně. V daném místě jsou natolik zřetelně přítomné živly jako voda, vítr a slunce, že bylo jen logické vytvořit stavbu, která vzbuzuje dojem, jako by ji utvářela sama příroda. S tímto ohledem proto pečlivě volili i všechny materiály a jejich barvy.
Výsledkem je dům s obytnou plochou 180 m2, jenž nejvíce ze všeho připomíná drahokam ze dřeva. Žádná z jeho stran nevypadá stejně. A přitom se zdá, jako by vyrůstal ze země. Jeho název zní Dune house (Dům duna).
Interiér je řešen ve stylu loftu, ovšem stočeného do spirály. Pohyb napříč domem se mírně blíží chůzi po pobřeží s dunami. Člověk stále buď někam vystupuje, nebo sestupuje.
Uvnitř domu to pak vypadá tak, že každý z prostorů je o kousek níže/výše než předchozí a následující, čímž vzniká mezi jednotlivými zónami vzájemná návaznost, ale přitom je každá jasně vyhrazena pro svůj vlastní účel.
Architekti si na tomto projektu obzvláště pochvalují spolupráci s klientem. Ta byla natolik intenzivní a plodná, že bylo možné majitelům dům doslova ušít na míru, přesně podle jejich představ a potřeb.
S ohledem na okolní přírodu architekti jako základní stavební materiál použili modulární prefabrikované dřevěné panely, které jim umožnily významným způsobem zkrátit čas stavby.
Dům je navržen podle zásad pro výstavbu pasivních budov s cílem redukovat tepelný příjem během horkého léta a ztráty během zimy.
Sada solárních panelů na střeše zároveň umožňuje vlastní produkci energie. O vytápění se pak starají kamna spalující biomasu.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.