Článek
Původní domek čp. 37 stojící v malebné části Potštejna, který patřil rodině Hennerových, byl v roce 1926 nahrazen luxusnějším objektem, nově vybudovanou vilou v prostoru rozlehlé zahrady nad levým břehem Divoké Orlice.
Literátka byla slavnější než její otec, který vilu nechal postavit. Dům proto nese její jméno.
Stavebníkem byl Kamil Henner starší, český právník a profesor Univerzity Karlovy. Zabýval se náboženským právem a poměrem mezi státem a církví. Byl otcem literátky Marie Pujmanové a zakladatele české neurologie Kamila Hennera.
Sláva Marie Pujmanové je bezesporu důvodem, proč byla vila vystavěná jejím otcem spojována s jejím jménem. Potštejn se stal na přelomu 19. a 20. století doslova mekkou pražské aristokracie, ke které Hennerova rodina bezesporu patřila.
Zvýšené přízemí vily je přístupné pohodlným schodištěm přes jeho mezistupeň do zádveří, předsíně a centrální schodišťové haly. Jednoramenné schodiště spojuje patro a opakovaně i prostory podkroví. V obou podlažích jsou pokoje s koupelnou a toaletou.
V přízemí je kuchyň, prostorná jídelna sloužící zároveň jako společenská místnost a sousedící, jak bylo zvykem v těchto rozměrných dispozicích, s knihovnou. V suterénu, kromě technických místností, byl byt domovníka.
Po roce 1948 užívala přízemí vily školka, patro pak zůstalo majitelům. Po smrti spisovatelky byla vila pod nátlakem režimu odevzdána státu, a tím skončilo i její užívání pro původní majitele. Až v říjnu 1996 byl majetek navrácen dědicům Marie Pujmanové.
Původní výkresy vily zatím nebyly nalezeny. Vlastníci oslovili projektový ateliér ApA Vamberk, aby vypracoval dokumentaci původního provedení. Do obnovy potštejnské vily, zdevastované uživateli minulého režimu, vložili dnešní majitelé prostředky a dům udržují v duchu rodinné tradice.