Článek
Zastrčený koutek s minimalistickým vybavením nutí sice ke koncentraci, ale člověk by neměl v pracovně trpět klaustrofobií a nepohodlím z nedostatku světla či pohybu.
Přirozené světlo
Nejlepší pro naše oči je přirozené světlo. Je-li třeba, vyměníme plné dveře za prosklené nebo necháme prostor otevřený. Pokud se přirozené světlo nenachází v blízkosti stolu, nasměrujeme ho na potřebné místo sklopným zrcadlem zavěšeným nad pracovním koutem.
Světlo má být rozptýlené na celý pracovní prostor, šetří se tak oči. Nejvíce jim škodí jednobodové světlo v kombinaci s tmou. Silný reflektor proto raději doplníme bodovými světly a lampami, nejlépe s nastavitelným ramenem.
Pravákům směrujeme světlo z levé strany, levákům ze strany pravé, v obou případech mírně seshora. Při práci na počítači světlo musí svítit na pracovní desku, klávesnici, nikdy ne do monitoru nebo do očí.
Do zásuvek pro lepší orientaci nainstalujeme LED body nebo svítící pásky.
Pracovní stůl
PC stoly mají většinou desku na straně k židli vykrojenou do tvaru písmene U, ale jsou také desky ve tvarech písmen L (rohové stoly) a C.
Psací stolky a desky mají obvykle regulovatelnou výšku (68-76 cm), délku od 80 do 180 cm, optimální šířka je 150 cm.
Výška umístění pracovní desky se odvíjí od individuálních proporcí jedince. Neměl by chybět nastavitelný sklon pracovní plochy a zaoblená hrana desky, abychom předešli otlakům na rukách.
Úsporné řešení nabízí umístění desky do hloubky 60 cm, takže pracovní koutek může být pod schodištěm nebo ve skříni.
Zdravé sezení
Prostor pracovního koutu nejen určuje, jak velký stůl budeme mít, ale také, jakou židli k němu postavíme. Rozhodně takovou, která plní zásady pohodlného a zdravého sezení. Délka mezi výškou židle a stolu by přitom měla být kolem 28 cm.
Ergonomická židle umožňuje nastavit výšku sezení, některé typy i sklon sedáku, výšku a úhel opěradla zad a opěrek rukou. Dostatečná šířka sedací plochy, z níž nebudeme přetékat, je základem pro podporu zad.
Hloubka židle by měla zajistit, aby se lýtka nohou nedotýkala sedací plochy. Nejkvalitnější židle se dynamicky přizpůsobují pohybům těla a podporují tak zádové i sedací svalstvo.
V nabídce kancelářských židlí rozlišujeme levnější ergonomické výrobky pro zdravé sezení a tzv. zdravotní židle zařazené do kategorie zdravotních pomůcek.
Zdravotní účinky zdravotní židle musí být podloženy prokazatelným výzkumem a náročnými testy!
U prodejce zjistíme, je-li nabízená židle zařazena právě v této kategorii, zda má certifikát. V opačném případě jde o marketingovou strategii, která v mnoha případech pouze zvyšuje cenu výrobku.
Kam s věcmi
V případě nedostatku místa si vybereme pracovní stůl se zásuvkami a s vestavbou na počítač. Některé PC stolky mají otvor, kterým se kabely vedou úsporně pod deskou stolu. Kabely vedeme také v lištách podél zdi.
Prodlužovačku umístíme do speciálního boxu s otvorem ve víku, který dáme do poličky pod deskou stolu nebo na zem. Vhodná je polohovatelná výsuvná deska pod klávesnici a obrazovku.
Dokumenty najdou své místo v pojízdném kontejneru, barevném boxu či kufříku, které vůbec nemusejí být součástí pracovny - alespoň si ke stolu vezmeme opravdu jen to nejnutnější pro splnění konkrétního úkolu.
Případné šanony umístíme do rohové nebo vestavěné poličky. Nenecháváme pracovní prostor volně splývat s některou z místností (obývací pokoj, ložnice), ale oddělíme ho posuvnou stěnou, shrnovacími dveřmi, přenosným paravánem.
Nastavení židle
Správnou výšku sedadla nastavíme tak, aby byl úhel v loketním kloubu 90° při předloktí položeném vodorovně na pracovní ploše. Úhel kolenního kloubu má být 90°, když se chodidla plně dotýkají podlahy.