Článek
„Vítězný projekt vyzdvihuje přednosti současného parku a nenásilně do něj doplňuje nové prvky. Jedním z nich je např. prosvětlený altán umístěný na louku za budoucí novostavbou koncertního sálu, který umožní rozšíření akcí Janáčkovy filharmonie a kulturního domu do venkovního prostoru,“ sdělila mluvčí Městského ateliéru prostorového plánování a architektury (MAPPA) Zuzana Kotyzová.
Kavárna i ovocný sad
Mluvčí podotkla, že se na louce mohou konat i jiné události. „Bude sloužit jako univerzální místo pro společenské aktivity,“ upřesnila.
Návrh počítá také s tím, že u současného dětského hřiště vznikne kavárna a veřejné toalety. V plánu je i založení ovocného sadu, který herní zónu oddělí od zbytku parku, který je druhým největším v Ostravě.
Další herní a odpočinkové prostory s posezením vzniknou na okraji sadu podél městské třídy 28. října.
„Směrem dovnitř se park rozvolňuje v zelenou krajinu protkanou pěšími stezkami. Trasa cyklostezky vedoucí parkem bude upravena, čímž bude zajištěno funkční propojení od ulice Varenské k třídě 28. října. V území bývalého židovského hřbitova jsou navrženy úzké ztrácející se pěšiny, které kopírují některé trasy původní cestní sítě. Připomínají tak historii tohoto místa a jeho pietní význam,“ dodala Kotyzová. Obnoven bude i vodní prvek.
Proměna v roce 2026
Předseda poroty krajinářský architekt Petr Velička řekl, že vítězný návrh zaujal zejména celistvostí a kvalitou, ale i funkčním propojením parku s okolím a plánovanou koncertní halou.
„Autoři zohlednili všechna specifika parku, ať už se jedná o jeho historii, množství uměleckých děl, která se v něm nacházejí, nebo dnešní stav rostlinstva,“ upřesnil Velička.
Odhadované náklady na proměnu parku, která má začít za tři roky, jsou 250 milionů korun bez DPH. S novou podobou sadu se bude moci veřejnost seznámit na výstavě soutěžních návrhů, která bude v březnu v prostoru Za výlohou ateliéru MAPPA.