Článek
Dřez je nedílnou součástí kuchyňské sestavy a musí do ní zapadnout jako kamínek do mozaiky. Měl by se perfektně hodit stylem, tvarem, velikostí, materiálem a odstínem.
Dřez proto vybíráme až v poslední fázi, kdy už máme jasno, jak bude naše nová kuchyň vypadat.
Nezapomeneme v souladu s dřezem volit i baterii a praktické doplňky: odkapávací misky, krájecí dřevěné desky, které přesně pasují na velikost dřezu, drátěné koše na nádobí, ale třeba i dávkovač saponátu.
Ceny dřezů začínají zhruba na 2000 Kč, ale umí se vyšplhat i hodně přes dvacet tisíc. Určitě se vyplatí investovat do kvality, ale nemusíme hned pořizovat nejdražší výrobek.
Stačí sledovat cenově výhodné sety, kde se dřez prodává „v jednom balíčku“ i s baterií a oba produkty pak vyjdou zhruba kolem 5000 Kč.
Výběr materiálu
Velmi oblíbená je chromniklová ocel (nerez), která je odolná vůči korozi, poškrábání, nevadí jí vysoké teploty. Nerez se skvěle čistí, ale mohou na něm být patrné zaschlé kapky od vody.
Nabízí tři varianty povrchové úpravy: hladká, jemná mikrostruktura a hrubší tkaná struktura. Vyrábí se v provedení lesk či mat, ten je praktičtější na údržbu.
Sklo – nerez je elegantní kombinace, hodí se do ryze moderních kuchyní. Sklo je pevné, nadčasové, dobře se udržuje. Skvěle vypadá varianta černé nebo bílé sklo s nerezovou vaničkou.
Granitové dřezy a jim podobné kompozitní materiály obvykle tvoří z 80 % křemičitý písek (žula) a z 20 % jde o polymerovou pryskyřici. Granit je žádaný materiál, který se nabízí v různých barevných odstínech a lze s ním kreativně pracovat.
Odolá krátkodobým teplotám do 280 °C. Je hladký, příjemný na dotek, perfektně se čistí a udržuje, je odolný vůči skvrnám a poškrábání.
Tectonite je novodobý syntetický materiál s báječnými užitnými vlastnostmi. Jeho speciální povrch s příměsí skelných vláken zajišťuje odolnost a pevnost.
Materiál je 100% recyklovatelný, poškrábání je nemožné, chemikálie a kyseliny, různé čisticí prostředky mu nevadí.
Keramika je osvědčený materiál hezký na pohled i dotek, snadno se udržuje. Má jemné kontury, atraktivní barvy, je odolný proti kyselinám, poškrábání i skvrnám.
Velikost a tvar podle typu sestavy
Velikost a tvar dřezu je potřeba sladit s velikostí a stylem kuchyně. Velikost se volí podle rozměru dřezové skříně, do níž se bude vsazovat, obvykle jde o 60 cm. Tvary jsou různé: hranaté, některé jsou zaoblené, kulaté, rohové.
Můžeme mít i jednoduchý jednodřez, nebo praktičtější dvojdřez, ve kterém se lépe třídí suroviny, oplachuje a odkládá nádobí. Příjemná je i odkapávací plocha nebo krycí pojížděcí deska, která je vlastně další pracovní plochou.
Montáž
Dřez lze montovat do roviny nebo pod desku. Kompozitní a přírodní materiály se obvykle hodí k dřezům pod pracovní desku. Je to oblíbená varianta, decentní na pohled, nezmenšuje velikost pracovní desky.
Dřez do roviny s pracovní deskou je naopak na pohled více nápadný, drobky a nečistoty lze přímo z odkapávací plochy spláchnout do výlevky.
Údržba dřezů
Nerezový dřez je vhodné po každém použití otřít měkkým hadříkem se saponátem a opláchnout čistou vodou. Skvrny na nerezové oceli jsou povrchové, jde o usazeniny, kterých se zbavíme speciální pastou, třeba CIF.
Rezavé efekty mohou zůstat po drátěnkách nebo kovových předmětech, které dlouhodobě leží v dřezu, není to vada nerezu, protože ten za normálních podmínek nekoroduje.
Granitové dřezy jsou extrémně odolné, ale mohou se na nich objevit šedivé či bělavé skvrny. Je to dáno kvalitou vody, ta tvrdí je pro dřez náročnější.
Aby granitový dřez pěkně vypadal, vyhneme se používání kovových čisticích houbiček a drátěnek, protože jejich kovové části mohou na povrchu reznout. Také se snažíme vyhnout pádu ostrých předmětů, např. nože, který může povrch naštípnout, poškrábat.