Článek
Mladá rodina se dvěma malými dětmi toužila po vlastním bydlení. K dispozici měla nepříliš velkou parcelu (316 m2) ve městě Imbari, v japonské prefektuře Ehime. Její tvar není úplně nejšťastnější.
Přibližně v polovině své šířky se pozemek v pravém úhlu stáčí do strany, a tak architekti vymysleli stavbu s poněkud atypickým půdorysem.
Dům je tvořen třemi oddíly, které propojuje již zmiňovaná šátková střecha vykružující nad nimi ladný oblouk. Krajní blok je pouze jednopodlažní a je v něm uložena tzv. japonská místnost s rohožemi a hezkým výhledem do zahrádky, k níž z vnější strany přiléhá zastřešené stání pro automobil.
Naproti němu je hlavní dvoupodlažní část domu, kde je v přízemí kuchyň s obývacím pokojem a jídelnou. Nad nimi v patře je ložnice rodičů s toaletou, pokoje dětí a velká chodba lemující otevřený prostor nad obývákem sloužící jako herna.
V herně je velmi hezkým prvkem lavice, která lemuje zábradlí po celé jeho délce. Děti tak mají možnost všude posedávat, zatímco shlížejí dolů na rodiče a kdykoli s nimi mohou komunikovat, aniž by kvůli tomu musely neustále sbíhat dolů po schodišti.
Prostor mezi oběma částmi domu je sice venkovní, ale chráněný zdí a střechou. Nenásilným způsobem tak propojuje interiér s exteriérem a v teplých dnech, kdy je možné nechat otevřená velká posuvná okna, působí vnitřek domu mnohem větším dojmem, než jaký ve skutečnosti je.
Dům, který je ryzí dřevostavbou, zabírá na pozemku 118,63 m2, přitom svým obyvatelům nabízí celkovou plochu podlah 136,58 m2.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.