Článek
Dřevěná umyvadla mohou být tvarově moderní, klasická nebo zcela dle osobních představ. Můžete si vybrat jak tvary klasické kulaté mísy, tak umyvadla organických tvarů nebo vany i toaletní desky. Interiér koupelny může být sladěn v barvě jednoho typu dřeva, ale může být i pestrou paletou různých odstínů.
Umyvadla ve světlém provedení budou vypadat dobře v malé koupelně. Do většího prostoru si můžete dovolit tmavší dřevo.
FOTO: Blumenberg
Povrch dřevěného umyvadla může být matný i lesklý, můžete si do něj dokonce i zapracovat váš osobní talisman. Manufakturní výroba umyvadel to umožňuje. Povrch umyvadla je v případě poškození možné lehce zbrousit brusným materiálem, což je velkou výhodou. Po zbroušení by se mělo dřevo nechat dostatečně dlouho vyschnout a ošetřit voskem.
Vyrábějí se i z exotických dřev
Umyvadlo může být vyrobeno z modřínového dřeva, ale i z cedru, mahagonu, třešňě, ořechu nebo z dražšího, ale kvalitnějšího dřeva teaku.
Umyvadlo si můžete nechat vyrobit podle vašich představ.
FOTO: Bego s.r.o.
Aby se dosáhlo co nejlepší kvality zpracovávaného dřeva, musí se jeho vlhkost redukovat na naprosté minimum. Po ručním opracování dřeva a jemném obroušení následuje impregnace voskem, který je většinou bezbarvý. Nanášeny jsou i bezbarvé tvrdé voskové oleje, které jsou vyrobeny na rostlinné bázi a mají zabránit prosáknutí vody dřevem.
Klasická dřevěná umyvadla.
FOTO: Sapeka
Při pravidelném používání umyvadla je vhodné třikrát do roka obnovit vrstvu bezbarvého tvrdého voskového oleje. Po naolejování je třeba nechat prostředek působit cca 5 hodin.
Výhodou takového dřevěného umyvadla je fakt, že díky minimální tepelné vodivosti dřeva zůstává voda v lázni dlouho teplá.
Jak na čištění dřevěných umyvadel
Dřevěná umyvadla jsou buďto matná nebo leštěná. Moderní povrch umyvadel stačí čistit vlažnou vodou či neagresivním prostředkem a bavlněným hadříkem. V případě poškození mají dřevěná umyvadla oproti keramice velkou výhodu - nemusí se kupovat nové umyvadlo, mechanické chybičky je možné dodatečně opravit.