Článek
Podlahu nevyměníme tak rychle jako nábytek, proto volbu pečlivě zvážíme. Preferujeme kvalitu, správný druh dřeva a jeho vlastnosti.
Rozmanité dřeviny se od sebe totiž výrazně liší: vzhledem (barva, struktura povrchu), tvrdostí (dřevo z jehličnatých stromů je měkčí, dřevo z listnáčů tvrdší), schopností absorbovat vlhkost.
Špalíková podlaha v interiéru
Parketové lamely ze špalíků se sice tvarem podobají klasickým parketám, ale je tu rozdíl - mají kolmý řez dřeva. Špalíková dlažba se neobjevila zničehonic, je známá po staletí. Určitě si vzpomeneme na nádvoří zámku či hradu, kde jsme po ní chodili.
Do interiéru je však ta venkovní ve své naturální podobě nevhodná. Ale je tak krásná, že výrobce inspirovala. A tak vymysleli unikátní špalíkovou parketovou lamelu.
Rozměr jedné standardní lamely je 600 x 80 mm, u výběrového typu máme k dispozici i rozměr 600 x 100 mm, výška parkety se pohybuje od 17 do 25 mm. Špalíkovou parketu lze bez problému i šestkrát zbrousit a obnovovat její vzhled. Je vhodná i pro podlahové vytápění.
Podlaha složená z dřevěných kostek je velmi odolná, lze ji přirovnat ke keramické dlažbě. Můžeme ji bez obav položit na chodbu do předsíně, kde je velký provoz. Vůbec jí to neublíží.
Lamelová podlaha ze špalíků se napojuje systémem pero drážka a lepí se k podkladu. Na závěr se zbrousí, vytmelí a ošetří přírodním nátěrem na bázi oleje nebo vosku. Zvýrazní se tím nádherně její letokruhy. Můžeme vybírat z mnoha dřevin: dub, jasan, jilm, akát, modřín, smrk. Pokud chceme být opravdu originální, je tu ještě jeden prima tip.
Z dřevěných špalíkových kostek lze vyrábět prakticky cokoliv a lamely využít i jako dekorační prvek (obklady stěn). Výhodou je zlepšení akustického útlumu. Ze špalíků se vyrábí i nábytek: jídelní stůl, skříňka, konferenční stolek do obývacího pokoje nebo dokonce postel.
Klasická parketa se hlásí
Parkety zažívají svoji renesanci a je to logické! Návrat k tradici, známým vzorům a poctivé řemeslné práci je tady a my si ji chceme užít.
Klasický stromečkový vzor reprezentuje, tak proč ho nemít v obývacím pokoji? Není to jen kopie původní známé podlahové krytiny, je v mnohém technologicky vylepšená. Často má zešikmené dílce na krátkých stranách (tzv. francouzský vzor), kartáčovaný povrch, zkosené hrany. Také je namísto laku častěji opatřena přirozenějším olejem, který vytváří matně hedvábný povrch.
Na parkety je vhodný tvrdý dub a dekory, které staví na přirozené kráse a struktuře dřevin, s přiznanými suky a letokruhy. Barevné varianty jsou pestré, není to jen obyčejná hnědá.
Typy dřevěných podlah |
---|
Masiv |
Je z jednoho kusu materiálu, často opatřen perem a drážkou, povrchová úprava se provádí až po pokládce. Masivní podlaha má dlouhou životnost, výborně izoluje, je odolná a snadno se renovuje (zbroušením, přelakováním). |
Parkety |
Podlaha s dlouhou životností, působí v prostoru luxusněji než masivní prkna. Vyrábí se z tuzemského dřeva, ale volíme i exotické varianty (americký ořech, teak). Může být plovoucí i napevno připevněná k podkladu. |
Vícevrstvé dřevěné podlahy |
Některé z nich jsou cenově dostupnější, protože na jejich výrobu není tak velká spotřeba dřeva. Vybíráme přesto silnější vrstvy (3-5 mm), protože u těch slabých nemůžeme počítat s možností renovace zbroušením. Využívá se často plovoucí pokládka (není napevno k podkladu, fixuje se ve spojích). |
Zajímavé jsou varianty smetanově bílé a šedé, které se nejlépe kombinují k ostatnímu nábytku, výmalbě a stylu interiéru. Některé dekory jsou také obohaceny o techniky ručního škrábání a moření.
Rozdíl oproti původním parketám je i v pokládce. Prodávají se často jako hotové vzorované desky, takže se s nimi pracuje snadno a rychle (1 lamelový parketový formát v klasickém vzoru má třeba rozměr 1900 x 148 x 15 mm).
Dílce jsou určeny k celoplošnému lepení, spojují se perem a drážkou (pravý a levý formát) a není problém je dát i na podlahový topný systém.
Ve srovnání s tradičními masivními parketami je praktičtější i jejich třívrstvá konstrukce. Podlaha je lépe odolná proti prohýbání, vyboulení, praskání, je stabilnější a zvládá snadněji výkyvy tepla a vlhkosti.
Proč ji milujeme?
Dřevěná podlaha se při správné péči dožije mnoha desítek let, aniž by měla viditelné „vrásky“. Stále si zachovává svůj vzhled, je odolná, příjemná na dotek a celkem nenáročná na údržbu.
Naši předci moc dobře věděli, že tepelně a zvukově izoluje, nezadržuje prach a je pro nás zdravá. V případě opravdu silného poškození ji nevyhodíme, ale opracujeme, povrchově ošetříme. Použít lze lak nebo olej.
Lak je odolnější a trvanlivější, může být v lesku i matu. Nevýhodou je, že v případě poškození musíme ošetřit celou plochu.
Olej perfektně podtrhne přirozený vzhled dřeva, má krásný matně hedvábný vzhled, ale je choulostivější na špínu, rozlitou tekutinu. Výhodou je, že ho stačí opravit v místě poškození. Olejování na celé ploše může proběhnout jednou za dva roky.
Za dřevěnou podlahu sice vydáme vyšší částku než za běžný koberec nebo vinyl, ale zase ji nemusíme po pár letech měnit. Na co dáváme pozor, je zvýšená vlhkost vzduchu v místnosti. Dřevo totiž stále pracuje a pokládat ho do nekvalitně odizolovaných domů nebo nevyschlých zděných novostaveb je nerozum!
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
Stejně tak si promyslíme, jestli dřevěnou krytinu zvládneme hlídat v blízkosti kuchyňské linky. Jedině že bychom vybrali speciální voděodolnou řadu, která může být i v koupelně.