Článek
Právě teď, v době babího léta, máme druhou šanci (ta první je na jaře, v dubnu až květnu) provést provzdušnění, tzv. vertikutaci trávníku. Proč?
Zjednodušeně řečeno: trávník se nadechne, protože ho zbavíme travní plsti. To je nepropustná vrstva vzniklá ze zbytků pokosené trávy, plevele a mechu. Tato vrstva, třeba i několik centimetrů silná, zabraňuje pronikání vody a živin do půdy až ke kořenovému systému.
Vertikutací (provzdušněním) tak podpoříme nejen růst kořenového systému trávníku a preventivně snížíme riziko vzniku houbových chorob trávníku. Zvýšíme zároveň rychlost průsaku vody a živin do vegetační vrstvy a pomůžeme přivést světlo do trávníku.
Co obnáší vertikutace
Jde o vertikální řez trávníkového drnu. Provádí se buď speciálními vertikutačními hráběmi, nebo na větších plochách stroji – vertikutátory. Nože se zařezávají do hloubky 1–5 mm (maximálně však 3 mm!) kořenové sféry a prořezávají vrchní vegetační vrstvičku.
- Provádí se za sucha, na trávníku posečeném na výšku 3–4 cm.
- Vyhrabané zbytky hmoty můžeme použít do kompostu.
- Po vertikutaci je dobré přihnojit trávník nejlépe plným kombinovaným hnojivem.
Stroje pro vertikutaci
K dostání jsou buď elektrické nebo motorové vertikutátory, na malých plochách využijeme vertikutační hrábě.
Vertikutátory mají ostré nože a nastavitelnou hloubku záběru. K většině vertikutátorů lze jako příslušenství dokoupit sběrný koš, který pohodlně sebere vyhrabanou plsť. Některé menší elektrické vertikutátory mají místo nožů pouze drábky. Stroje s noži mají větší účinnost, životnost a zároveň i výkon.