Článek
Osvětlení v interiéru se dělí na tzv. celkové, doplňkové a dekorativní. V rámci toho existují i další druhy osvětlení. V některých prostorech mohou dominovat třeba světla bodová. Proto se nespokojíme jen s jedním lustrem v místnosti. Nikdy s ním nedosáhneme takového efektu, jako když vhodně zkombinujeme osvětlení celkové s doplňkovými, případně s dekorativními.
Jaké světlo je správné
Každá místnost by měla mít stropní svítidlo, doplněné podle potřeby světly nástěnnými a bodovými. Důležitým kritériem při výběru osvětlení je účel, pro který danou místnost využíváme. Každý druh činnosti potřebuje jinou intenzitu a barvu světla.
Hladké, světlé a lesklé plochy světlo odrážejí, tmavé a strukturované povrchy ho pohlcují.
Dbáme i na barevnou teplotu osvětlení, důležitá je také správná intenzita světla. Příliš málo světla zbytečně unavuje zrak.
Nezapomínáme ani na design svítidla. Vybereme si to, které se nám nejen líbí, ale zároveň ladí se stylem domácnosti.
Každá místnost si žádá své
V kuchyni nemají chybět hlavně bodová světla nad pracovní linkou. Standardní výbavou je světlo nad sporákem, které bývá často součástí digestoře. Pracovní plochu osvětlíme zářivkovými trubicemi. Mají dlouhou životnost a jsou úspornější než klasické žárovky. Dostatečné osvětlení kuchyňské linky je také otázkou bezpečnosti. Na pracovní desce by neměly vznikat odlesky či stíny, které jsou při každodenní přípravě potravin dost nepříjemné.
V jídelně umístíme nad jídelní stůl stropní svítidlo, které dostatečně osvětlí celý stůl a přitom nebude nikoho oslňovat. Ideálním řešením je lustr se stahovacím stínidlem. Ten, když se vytáhne, může nahradit i hlavní světlo v místnosti.
Vhodná vzdálenost svítidla od stolu je cca 55 cm. Přestože je v kuchyni stropní světlo dominantní, jeho funkce je doplňková. Nejdůležitější jsou již zmíněná bodová světla.
V koupelně dbáme hlavně na bezpečnost! Často jsme tu odkázáni na umělé osvětlení, proto přidáme k centrálnímu světlu jedno doplňkové nad zrcadlo. Světla určená do vlhkého prostředí mají vyšší stupeň ochrany, minimálně IP43 pro vestavěná stropní svítidla.
Přisazená svítidla musejí mít stupeň krytí ještě vyšší. Použijeme celospektrální osvětlení – bílé světlo, které se nejvíce přibližuje dennímu světlu a pozitivně působí na lidský organismus.
Toto osvětlení se obecně hodí všude tam, kde je přirozeného světla nedostatek, např. do chodeb, sklepů atd. K zrcadlu v koupelně se hodí podélná svítidla. Nevytvářejí ostré stíny v obličeji stejně jako svítidlo nad zrcadlem. Vyvarujeme se tu bodového osvětlení, které obličej nevhodně osvětluje.
V obýváku sáhneme po lustrovém stmívači. Ideální je měkké a dobře rozptýlené světlo. Lustrovými stmívači si lze nastavovat intenzitu světla a vždy si vytvořit atmosféru podle nálady. Správným osvětlením v obýváku zdůrazníme dekorace, umělecké předměty či architektonické prvky. Použitím různých druhů osvětlení rozdělíme místnost na zóny s odlišnou funkcí. Pouhá změna osvětlení promění celé vyznění obývacího pokoje, kde dáme přednost teplým odstínům. Lehce dotvoří interiér určitě bodová světla.
V chodbě zvolíme energeticky úsporné osvětlení, jež zajistí dostatek světla při vstupu. Chodby mají často omezený prostor, proto je vhodné nástěnné svítidlo. Chodby mají být osvětleny stejně intenzivně jako zbytek domácnosti, aby se oko nemuselo často přizpůsobovat rozdílným intenzitám světla. Bezpečný pohyb v chodbách zajistí integrované noční osvětlení, např. LED diody, umístěné nízko nad zemí a osvětlující třeba schodiště.
Dětský pokoj potřebuje hlavně barvy! Nezbytné je jedno centrální osvětlení, které doplníme podle potřeby a věku dítěte. Pro mladší děti se hodí barevná dekorativní dotyková svítidla, která mohou být bez rizika v jejich dosahu.
Pro studenty jsou nepostradatelné stolní lampy s kloubovým ramenem, které se dají nasměrovat podle potřeby.
Osvětlení v ložnici sluší střídmost. Výběr osvětlení pro tuto místnost záleží hlavně na tom, jestli v ložnici pouze spíme, nebo v ní máme také pracovní kout. Důležité je ovládání světla z postele. A to jak noční lampičky, tak centrálního osvětlení. Ke komfortu přispěje i v této místnosti stmívač osvětlení.
Světlo a barvy na sebe vzájemně působí
- Osvětlení vybíráme podle velikosti, vnitřního uspořádání, ale i výmalby pokoje.
- Barvy se dělí na teplé (červená, oranžová, žlutá) a studené (modrá, zelená, fialová).
- Chladné odstíny vzdálenosti opticky prodlužují, teplé odstíny působí opačně.
- Tmavé barvy opticky zmenšují prostor a snižují strop.
- Malý stísněný pokoj potřebuje jasné barevné odstíny.
- Barvy vybíráme podle toho, zda místnost užíváme za denního, či umělého světla.
- Klasické žárovky zvýrazňují teplé barvy.
- Zářivky podporují studené barvy.
- Nejméně mění originální odstín barvy halogenové žárovky.