Článek
Levnější odsavače par nám dokážou také dobře posloužit, ale musíme zvolit vhodný typ do naší kuchyně.
Druhy digestoří
Komínové digestoře jsou výkonné a představují výrazný designový prvek v každé kuchyni. Hodí se do velkých kuchyní, které mají možnost odtahu komínem.
Ostrůvkové digestoře mají vysoký výkon a jsou nepřehlédnutelným kuchyňským spotřebičem. Instalují se nad ostrůvky, tedy pracovní plochy uprostřed větší kuchyně.
Výsuvné digestoře oceníme v menší kuchyni. Nejsou sice tak výkonné, jako komínové nebo ostrůvkové digestoře, v menších až středně velkých kuchyních ale bohatě postačí.
V době nečinnosti jsou zasunuté a zcela nenápadné. Malé rozměry odsavače par umožňují teleskopické zasunutí.
Podstavné digestoře jsou také nenápadné, protože se instalují pod kuchyňskou skříň, nebo volně nad sporák. Jsou zpravidla menší, proto jsou ideální do malých kuchyní. Mají dobrý poměr cena/výkon. Vývody jsou umístěny z boku, zezadu i ze shora.
Vestavné digestoře si obvykle vybíráme tehdy, zařizujeme-li si novou kuchyň. Dokonale splynou s kuchyňskými skříňkami a jsou zároveň výkonné. Důležité je dbát na přesné rozměry odsavačů.
Jak funguje digestoř?
Úkolem digestoře je čistit v kuchyni i vzduch. Dělá to tak, že jej odsává a buď vzduch vypouští ven odtahovým potrubím, komínem či ventilační šachtou (režim odtahu), nebo přefiltrovaný vzduch navrací zpátky do místnosti (režim recirkulace). Funguje tedy ve dvou režimech. Odtahový režim využívá tukový filtr, recirkulace uhlíkový.
Odtah, nebo recirkulace
Je-li kuchyň konstrukčně řešena tak, že je její součástí i odtah ven, využijeme u digestoře režim odtahu. Všechny digestoře ale fungují v obou režimech, proto napojení na odtah nutně nepotřebujeme.
Při režimu odtahu se pára vyvádí do venkovního prostředí odtahovým potrubím, komínem či ventilační šachtou. Pro optimální výkon a nízkou hlučnost by odtahové potrubí mělo být co nejkratší a s minimem ohybů. Jeho průměr by měl být minimálně stejný jako průměr vývodu odsavače.
Režim recirkulace se používá v případě, že stavební úpravy neumožňují odvod do komína, tedy typicky v bytových domech, panelácích apod.
Při tomto režimu se používají uhlíkové filtry, přes které se vyfiltrovaný vzduch vrací čistý zpět do místnosti. Digestoř je při recirkulaci mírně hlučnější a má o něco menší výkon než při režimu odtahu.
Zpětná klapka se používá při režimu odtahu. Vkládá se na výstupní hrdlo digestoře a při odvodu výparů přímo do komína zabraňuje pronikání studeného vzduchu zvenčí do místnosti.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Při výběru rozhoduje:
- velikost kuchyně (čím větší je kuchyně, tím výkonnější digestoř potřebujeme)
- způsob odvětrávání
- design, hlučnost i osvětlení