Článek
Ve všech částech světa se staví z PETek prakticky stejným způsobem. Láhve se naplní pískem či hlínou a pak se seskládají do požadovaného tvaru na sebe tak, aby vytvořily stěny budovy. Pojivovým materiálem bývá nejčastěji jíl. Takto lze vytvářet domy jak o pravoúhlých půdorysech, tak kruhové stavby. Záleží jen na nápaditosti autora a místních zvyklostech.
Nevšední materiál lze stejně jako cihly či tvárnice využít k vytvoření zajímavých vzorů, ať již na interiérové nebo exteriérové straně stěn. Dna s paprskovitým tvarem, jež mají například obaly od Coca-Coly, mohou zůstat mírně odhalená, čímž vznikne roztomilý hvězdičkový vzorek.
Obnažená však mohou zrovna tak zůstat i hrdla láhví opatřená víčky. Hračičkové z barevných uzávěrů dokážou vytvořit zajímavé obrazce.
Plastové láhve plněné pískem mají podle svých propagátorů nesporné výhody. Tou hlavní je nepochybně fakt, že jsou zadarmo. Z užitného hlediska pak jistě stojí za zmínku, že na rozdíl od cihel nejsou křehké a díky pískové výplni odolají i velkému tlaku.
Snadno vzdorují chladu i horku. Pokud se majitel rozhodne dům přestavět, může bez problému použít ty samé láhve.
V centrální Kolumbii se propagaci udržitelných staveb z PET láhví věnuje designová škola Organizmo, již vede manželský pár designérů Ana Maria Gutierezzová a Itamar Sela. Pro své studenty pořádají pravidelné workshopy, při nichž si mladí lidé v praxi osvojují tradiční stavební techniky s využitím nového nenákladného materiálu.
„Cílem je zachránit starobylé objekty, při jejichž stavbě si autoři počínali velice empiricky. Vyučujeme proto mladé lidi tradičním stavebním technikám, aby mohli tyto typy budov zase začít stavět a začlenit je do současného světa. Myšlenkou je snížit neblahý vliv stavebnictví na životní prostředí pomocí staronových metod,“ říká architektka Monica Butragová, která se workshopů účastní.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.