Článek
V převážné většině domovů představuje výhled spíše jakýsi doplněk, bonus, ke kouzlu vlastního interiéru. Pokud se divákovi naskytne tak impozantní panoramatický obraz zachycující velkou část celého města, stojí architekti před těžkou otázkou, jak vlastně takový byt zařídit, aby mohl alespoň trochu důstojně konkurovat něčemu tak úžasnému?
Architekti z 123DV studia se rozhodli pro cestu, kterou lze nejlépe charakterizovat jako cestu pokory. Jejich návrh s výhledem nesoutěží. Ponechává nádheru města, které je vidět z oken sahajících od země ke stropu, naplno vyznít a domov pro jeho budoucí majitele zařídili ve striktně minimalistickém stylu tak, aby nic ústřední dojem nenarušovalo.
Naopak z výjevu, který budou mít obyvatelé penthousu denně na očích, přejali jeho nejvýraznější prvek, jímž je řeka Máza proplétající se městem. Její tok a její plynutí se staly hlavním sjednocujícím rysem zařízení bytu. Interiér díky tomu působí dojmem, jako by byl v neustálém pohybu, jako by zvolna odplouval jedním směrem.
Tento dojem pomáhá navodit nejenom lineární vlnitý kuchyňský pult v hlavním společenském prostoru, táhnoucí se podél jedné z jeho delších stěn, ale i podlaha, na níž jsou použity dvě barvy. Vzor, který spolu vytvářejí, se pak navíc zrcadlí na stropě, což opět vyvolává dojem nejenom toku, ale zároveň i řeky a v ní se zrcadlící oblohy.
Z praktického hlediska měli architekti k dispozici prostor o celkové ploše 250 čtverečních metrů, kde kromě hlavní společenské místnosti spojující v sobě kuchyň, jídelnu a obývací pokoj, vyčlenili tři ložnice. K té hlavní připojili nejenom vlastní koupelnu, ale velice blízko postele umístili i kruhovou hydromasážní vanu.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.