Hlavní obsah

Domácí vinotéky svědčí vínu i interiéru

Milovníci vína to dobře vědí. I když už je v lahvích, potřebuje víno stále péči. Tedy správně uložit, aby mohlo dozrát. A před podáváním správně vychladit. Až pak přijde jeho čas, kdy potěší naše smysly lahodnou chutí, dokonalou vůní i barvou.

Foto: Asko

Vinotéka WCN311941G s wifi poskytuje ideální prostředí pro skladování, zrání a podávání až 190 lahví vína ve třech oddělených, samostatně ovladatelných teplotních zónách. Každá z nich má dokonalou regulaci teploty, vlhkosti, zajišťuje rovnoměrné proudění vzduchu bez chvění i ochranu proti pachům a UV záření. Cena 169 990 Kč

Článek

Světlo a sluníčko vínu svědčí, ovšem jen na vinicích, aby dobře zrálo. V lahvích už to neplatí. Pak je pro víno ideální naopak tmavý prostor bez přístupu slunečních paprsků a UV záření se stálou teplotou a vlhkostí kolem 70 %.

  • Při nižší vlhkosti se totiž korkové uzávěry vysušují, smršťují se a víno začne degradovat.
  • Při vyšší vlhkosti zase hrozí šíření plísní. A je toho ještě více!
  • Víno nesnáší otřesy. Potřebuje klid, aby mohlo vyzrát a rozvinout se. A rovněž si žádá čistý vzduch bez jakýchkoliv cizorodých pachů, které by snadno pronikly korkovými uzávěry a víno znehodnotily.

Přesně takové poměry panují ve starých zděných vinných sklepích, které najdete pod starými šlechtickými sídly, ve vinařských oblastech a zemích, kde je víno neodmyslitelnou součástí kultury a tisícileté tradice. Doma má ale dnes takovou možnost málokdo.

Malé spotřebiče pro veselou oslavu konce roku

Tipy a trendy

Která vinotéka bude ta správná?

Pokud tedy máte k vínu vztah a chcete mu dopřát čas a náležitou péči, aby mohlo vyzrát i bez vinného sklípku, vyplatí se pořídit si domácí vinotéku. Na trhu jich je k dostání nespočet.

Vybírat můžete mezi volně stojícími vinotékami, které lze postavit kamkoliv a mohou být i dominantním prvkem interiéru. Vestavěné či podstavěné modely zase dokážou dokonale splynout s kuchyňskou linkou.

Foto: Electrolux

S dvouzónovou vinotékou 800 Perfect Shelving můžete každý oddíl nastavit individuálně. Jeden na 6 až 12 °C pro bílá vína a druhý na 14 až 20 °C pro červená. Nebo nastavte teplotu na 12 až 14 °C a skladujte víno ve stejných podmínkách jako ve sklípku. Cena 47 490 Kč

Rovněž velikost vinotéky se dá přizpůsobit podle vašich potřeb a představ. Nejmenší modely jsou jen na 6 či 8 lahví a mají šířku třeba jen 15 cm, takže se vejdou opravdu všude. Ty největší pak pojmou i přes 200 lahví a hodit se budou hlavně těm, kteří mají ve své sbírce vína cenná, nebo dokonce vína s parametry vína investičního.

Nejlepšímu vínu České republiky daly hrozny dvě vinice. Stará a mladá

Lifestyle

Kolik zón: jedna, dvě, nebo více?

Nejlevnější jsou jednozónové vinotéky. Jak název naznačuje, teplota uvnitř je všude stejná. V tomto případě se musíte rozhodnout, jestli chcete skladovat bílé, nebo červené víno. Každé z nich totiž potřebuje jinou teplotu. Nebo je řešením pořízení dvouzónové vinotéky, kde lze v každé zóně nastavit teplotu zvlášť.

Vedle těchto dvou standardních typů jsou k dostání i vícezónové vinotéky nebo modely bez oddělených zón, kde se teplota snižuje odshora dolů.

Nemalou roli hraje cena. Jednozónové vinotéky na menší počet lahví, zhruba 6 až 18, se dají pořídit už za 5 až 10 tisíc Kč, vybavenější modely vyjdou i na dvojnásobek. Ceny středně velkých vinoték (např. na 24 či 38 lahví) začínají na 15 až 20 tisících Kč, velké luxusní modely s více zónami se vyšplhají i přes 100 tisíc korun.

Drtivá většina i malých modelů je dnes už s kompresorem, který dokáže udržovat správnou teplotu i vlhkost. Některé modely jsou navíc vybaveny ještě antivibračním systémem a ochranou proti UV záření.

Nechte v kuchyni vyniknout detaily

Tipy a trendy

Párování s jídlem

Lahev dobrého vína patří k Vánocům stejně jako kapr s bramborovým salátem a cukroví. Která se ale hodí? Nejen to nám řekla someliérka Klára Kollárová z Národního vinařského centra.

Jaká vína se podle vás hodí pro zimní, vánoční období?

Na Vánoce si zasloužíme se hýčkat. V zimním období se preferují vína červená, která nás ohřejí sama o sobě díky vyššímu hřejivému obsahu alkoholu. Vybírat ale můžeme i z plnějších bílých vín, která jsou v létě trochu opomíjena na úkor těch ovocných a svěžích.

Foto: Milan Malíček, Právo

Národní someliérka Klára Kollárová

A pokud jde o chuť, jaká vína bychom si na svátky měli připravit?

Určitě doporučuji mít bílé suché, bílé aromatické a pitelné červené. Začněme bílým. Pro milovníky nearomatických vín je to Veltlín, Vlašák nebo Rýňák. Pro ty, co mají rádi výrazné aroma, nabízí se Sauvignon, Tramín nebo Pálava. Ideální je mít vína v kategorii suchých vín – jen ta se dají snoubit s jídlem. Na pozdější popíjení můžete vytáhnout něco sladšího.

Jaké víno doporučujete z červených odrůd?

Červená vína se dají rozdělit na ovocná, snadno pitelná a plnější vhodná k masu. Na pití sáhněte po našich lokálních odrůdách – nejlepší je Frankovka či Svatovavřinecké a Portugal. Merlot, Zweigeltrebe nebo André jsou spíše plnější. Skvělá a překvapivá pak jsou i různá cuvée. (Pozn.: cuvée je označení pro víno, které vzniklo smícháním několika odrůd hroznů, rmutů, moštů nebo ročníků.)

Dvířka kuchyňských skříněk jsou jako chameleon

Tipy a trendy
Související témata:

Výběr článků

Načítám