Článek
Během učení většinou sedíme, ale třeba nastavitelné stoly a židle umožní práci vestoje. Ať už zvolíme jakoukoli variantu, poloha paží by vždy měla být 90 stupňů, tj. ramena dole v klidové poloze, lokty ohnuté, přičemž zápěstí zůstávají neutrální.
Při práci s počítačem umožňuje šetřící polohu zápěstí ergonomická myš, pozice při jejím úchopu vypadá, jako bychom někomu podávali ruku.
Zdravý nábytek
Dostatek prostoru pro věci, monitor, klávesnici a myš poskytne psací stůl s hloubkou 80 cm, minimální hl. je 60 cm.
Optimální vzdálenost obrazovky od obličeje se pohybuje mezi 50 a 70 cm, jinak trpí zrak, záda i ramena. Monitor máme v pohodlné úrovni očí. Při sezení je hlava kolmo ke krku.
Školáci potřebují praktický nábytek
„Abyste předešli zánětům karpálních tunelů a poruchám oběhového systému, zvažte podpěrky pro klouby. Pro správné uchopení myši vyzkoušejte například gelovou podložku. Nohám zase poslouží ergonomická opěrka chodidel, která zajistí správný úhel kolen,“ radí Michal Hotmar ze společnosti Rim CZ.
Moderní kancelářské židle jsou flexibilně nastavitelné tak, aby vyhovovaly prakticky každému tvaru a velikosti těla.
K jejich typickým prvkům patří vícenásobně nastavitelné područky, plně polohovatelné bederní opěrky, úhel sedáku a opěradla, hloubka sedáku a konečně opěrka hlavy či krku.
Řešení pro dva
- Pro školáky rozdílného věku v menším pokoji je východiskem stůl i židle s nastavitelnou výškou. Sourozenci se tak mohou vystřídat a pracovní plocha i sezení přitom budou stále ergonomické. Možnou variantou je také jeden delší stůl, ke kterému se vejdou dvě židle.
- Spánek na malém prostoru vyřeší propracované patrové postele. V případě jednotlivce nabízí v „přízemí“ dostatek úložného prostoru. Alternativou může být i jednolůžková postel s výsuvným lůžkem.
Nenápadná elektroinstalace
Bez elektroniky se dnes žák ani student neobejdou. Pro snazší obslužnost tu proto jsou modulové, tj. komunikační zásuvky.
„Využít můžete zásuvky s USB nabíječkou pro připojení mobilního telefonu, vybavené čtečkami karet nebo HDMI konektorem, pomocí kterého můžete připojit osobní počítač k projektoru,“ popisuje Lenka Vodicová ze společnosti Obzor Zlín.
Nezapomeneme pro udržení pořádku na ukrytí kabeláže do speciálních boxů, příp. provlečení kabelů otvory v zadní části stolu.
Nejlepší pokoj pro studenta? Ten, který si zařídí podle svého
Pokoj plný světla
„Primárním nositelem světla do interiéru jsou samozřejmě okna, a to v jakémkoli provedení,“ říká Milena Tomčíková, produktová manažerka značky Vekra.
Zároveň platí, že čím větší jsou okna, tím více světla do interiéru prochází.
Anketa
„Jen ale třeba u fasádních, tedy francouzských oken, je potřeba počítat s tím, že světlo prostupuje pouze jejich horní částí - tato okna sice přivedou do interiéru více světla než okna standardní, ale nikoliv v podobě dvojnásobku při dvojnásobné zasklené ploše,“ vysvětluje.
Studentský byt v podkroví sálá energií
Důležité je nastavení pracovní plochy vůči oknům i osvětlení. Denní a umělé světlo dopadají ideálně na stůl, aniž bychom si stínili hlavou či rukou. Jako doplňkové světlo k centrálnímu stropnímu svítidlu zvolíme lampu s pohyblivým ramenem a směrově nastavitelným svítidlem.
LED zdroje rozmístíme podle barvy světla. Studené bílé (až modré) světlo o svítivosti kolem 5000 kelvinů (K) stimuluje aktivitu, takže je vhodné pro pracovní stůl.
V blízkosti lůžka nás na odpočinek naladí teplé bílé světlo se svítivostí 2000 až 2700 K, nejlépe se stmívačem.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.