Článek
Malé pekárny jsou multifunkční spotřebiče. Kromě čerstvého pečiva umí připravit i domácí džemy, marmelády, šťávy, vánočky, zákusky, koláče z kynutého těsta, dorty, v některých lze vyrobit i domácí kvásek.
Jsou rovněž vhodné na přípravu těsta pro rohlíky, bagety, veky, mazance, které posléze dopečeme v běžné troubě.
Pekárnu ano, či ne?
Spotřebič vybíráme podle individuálních potřeb rodiny. Ujasníme si, co chceme skutečně péct, jak často, pro kolik osob, jak velký chleba naše rodina ocení a co navíc domácí pekárna nabízí.
Obecně se uvádí, že pro čtyřčlennou rodinu se hodí pekárna s obsahem nádoby 1200–1300 gramů. Pokud je ve hře i cena, vězte, že chléb z domácí pekárny vychází levněji než kupovaný, ale musí se skutečně péct. Kromě toho, že šetříme čas s běháním do obchodu, víme s jistotou, z čeho je připravený. Těsto si totiž namícháme podle oblíbeného receptu a dochucujeme semínky, ořechy. Nebo lze používat i jednodušší způsob a zakoupit již namíchané chlebové směsi.
Možná ale máme v okolí báječnou pekárnu, která dbá na kvalitu, nakupování u místního pekaře je i společenská příležitost a zjistíme, že vlastní spotřebič nechceme.
Sledujeme parametry
Pekárnu vybíráme podle toho, jak velký chleba v ní lze upéct. Je důležité, aby se snědl čerstvý a s potravinami se dobře hospodařilo. Některé spotřebiče nabízejí vyměnitelné nádoby, takže se upeče buď jeden velký chléb, nebo dva menší bochníky.
Dále nás zajímá počet a funkce jednotlivých programů – může jich být až 12. Určitě ale oceníme automatické dávkování surovin, různě nastavitelné programy, snadnou ovladatelnost přístroje pomocí dotykového displeje.
V kuchyni není místa nazbyt, proto hlídáme i rozměry spotřebiče. Musí stát na pevném a stabilním místě, protože hmotnost je kolem 5–8 kg.
Sledujeme, kde se otevírá víko, aby nenaráželo do nábytku, nic nás neomezovalo. Některé pekárny jsou dělané spíše na šířku (mají dvě metly), jiné na výšku (s jednou metlou).
Uvnitř přístroje je integrovaná forma, která může být teflonová, keramická či z nerezu. Teflonová je nejčastější, je lehká, snadno se čistí, ale lze ji poškrábat. Keramická bývá odolnější, ale je dražší. Nerezová je velmi odolná, má dlouhou životnost.
Další možnosti…
Kdo chce péct chleba či bagetky příležitostně, na různé oslavy, rodinné sešlosti, využije kusové keramické formy. Mají různé tvary, chytře klenutý tvar poklice, takže během celé doby pečení je uvnitř formy ideální stupeň vlhkosti a konstantní teplota.
Otvory ve spodní části formy a v keramickém víku usnadňují vykynutí těsta a vytvářejí dobré podmínky pro upečení chleba s měkkou střídkou a křupavou kůrkou. Drážky na dně formy také zabraňují připečení chleba k formě.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.