Článek
Velikonoční křesťanský svátek spojuje pohanské zvyky a oslavuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista vždy v časném jaru, a to první neděli po prvním jarním úplňku. Je to 1. úplněk po 21. březnu.
Svátek oznamuje konec zimy, je také požehnáním mladé přírodě a její plodnosti, uvědoměním si kolotoče přírodních cyklů. Zameťte za zimou a ozdobte svůj příbytek symboly jara!
Nádobí a stolování
Na velikonočním prostírání a nádobí nalezneme nejčastěji symbol zajíčka, kterému je přisuzováno tajné roznášení velikonočních vajec. Ta jsou považována za zárodek života, slepička a kohoutek jsou jejich tvůrci.
Vybírat můžeme i z pestré palety květinových motivů, nejčastěji žlutých narcisů a různých druhů petrklíčů, objevují se sněženky, krokusy, koniklece, fialky.
Na sváteční velikonoční tabuli obvykle nechybí beránek připomínající nevinnost, čistotu a pokoru pánubohu. V rodinách udržujících tradice má na stole své místo velikonoční svíce s motivem kříže.
Dekorační maličkosti
Vaření a pečení
Velikonoční beránek je klasika, kterou si můžeme upéct sami. Snadno ho ale seženeme v supermarketech, ovšem také v různé kvalitě. Především děti potěší hra se zdobením běžných muffinů.
Na trhu je dostupná řada silikonových forem různých tvarů, v nichž napečeme podle vlastní fantazie drobné velikonoční sladkosti, cukroví ve tvaru vajíček a velikonoční jidášky.
Oslavte jaro
Pro koho jsou Velikonoce jen vítaným prodloužením víkendu, může v tomto čase alespoň dekoracemi a květinami přivítat nastávající jaro.
Je pravý čas, nastala jarní rovnodennost. Příroda s čerstvě získanými silami ze sebe vydá v nadcházejícím vegetačním období to nejlepší.
Zahrádkáři mají napilno. Nový začátek je tu!
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.