Článek
Uspořádání domu je velice tradiční. V přízemí, které se otevírá z obou užších stran do zahrady, slouží jako velký společenský prostor, v němž se spojují funkce obývacího pokoje, jídelny a kuchyně. Nad nimi jsou soukromé pokoje rodiny a koupelny.
Interiér přízemí je od zahrady oddělen pouze posuvnými skleněnými dveřmi v dřevěných rámech, které lze kdykoli otevřít a oba prostory během chvilky propojit v jeden.
„V Irsku máme během zimy hodně šero, proto jsem v domě navrhl hodně prosklených ploch,“ řekl Novinkám John McLaughlin. Na druhé straně, Irsko je ještě stále v pásmu s mírným klimatem, a tak jeho rodina velkou část roku pobývá na zahradě. Samozřejmě včetně oblíbeného stolování na terase.
Architekt v přízemí rovněž minimalizoval počet interiérových dveří, čímž umožnil propojení jeho hlavních zón do jedené velké místnosti. „Za deštivých dnů přízemí obsadí děti, které jím pak volně probíhají sem a tam,“ popisuje architekt.
Úložné prostory, spolu s těmi, jež jsou vyhrazeny pro technické zázemí domu, jsou ukryty v zesílené stěně lemující jednu z delších stran budovy, která sousedí s vedlejším domem.
Původní i nové zdi ohraničující parcelu architekt nechal omítnout, aby se sladil jejich vzhled s interiérem domu. Světlé zdi zároveň vizuálně fungují velmi hezky jako pozadí pro rostliny na zahradě.
Dům má dřevěnou kostru i dřevěné obklady. Právě dřevem obložené části fasád díky svým výborným izolačním vlastnostem kompenzují eventuální tepelné ztráty, k nimž může docházet v místech s velkými prosklenými plochami.
Architekt poznamenává, že spoustu prací nevyžadujících školeného odborníka si na domě udělal sám, na specializované práce si pak najal firmy.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.