Článek
Velkou předností sametu jako materiálu s nízkým vlasem je jeho hebkost na omak, splývavost a působivý lesk. Jde o ideální materiál na různé potahy, dekorativní polštáře nebo závěsy. V poslední době ale samet zdobí i mnoho drobných předmětů. Objevuje se třeba jako potahový materiál na stínidlech lamp i lustrů.
Nejstarší samet vznikal z hedvábí, byl hodně oblíbený v Asii a také neobyčejně populární v Itálii. Hedvábné tkaniny byly vždy velmi ceněné a byly neobyčejně luxusním zbožím.
Později se samet začal vyrábět i z bavlny nebo z umělých vláken. Řada sametů je dnes kombinací přírodního a syntetického materiálu.
Nejpůsobivější je samet v temných barvách. V kurzu jsou hlavně odstíny smaragdově zelené a safírové modři. Nábytek potažený sametem působí dramaticky a odvážně.
V ložnicích ale hrají prim i pastelové tóny v pudrových růžových nebo bleděmodrých či nafialovělých tónech.
Do módy se ale vrací i retro odstíny typu okrově žlutá, oranžová nebo světle hnědá. Ty jsou typické hlavně pro retro nábytek minulého století.
Pokud nábytek s potahy v těchto tónech zkombinujete s popartovými dekoracemi, bude interiér působit trendy a nápaditě.
Sametové čalounění působí elegantně a sofistikovaně. Uplatní se proto i v interiérech, které slouží k reprezentačním účelům. Rozhodně ale nejde o materiál, který by se hodil do provozně hodně zatížených prostor.
Je třeba brát v úvahu, že péče o samet je náročnější. Samet se smí žehlit jen po rubu, případně jen lehce napařit či otřít vlhkým hadříkem. Při praní je třeba důsledně dodržovat pokyny výrobce.
Může se vám hodit na Seznamu:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.