Článek
Výhodou květináčů a truhlíků je, že si můžeme pořídit květiny, i když žádnou zahradu nemáme. Navíc sezónní rostliny v nádobách mnoho půdy nepotřebují, a přesto mohou oživit naše okolí.
Na rozdíl od záhonu rostliny v květníku lépe vyniknou a dají se pěstovat nezávisle na kvalitě půdy.
Volba nádoby
Při výběru zvažujeme umístění nádoby, ale také účel – zda má oživit místo svým tvarem nebo květinami. Tvar nádoby i materiál mají odpovídat stylu domu. Zatímco starší dům doplníme nádobami z pálené hlíny, dřeva nebo kamene, jednoduché tvary nádob podtrhnou spíš vzhled moderního domu.
U závěsného květníku je důležitá jeho velikost.
Pěstujeme-li strom nebo keř, zaměříme se na větší nádobu.
O květináči ale rozhodne i zálivka. Praktické jsou samozavlažovací květináče. Nádoba musí být stabilní.
Těžké nádoby nepatří na balkón, ale do zahrady nebo na terasu.
Kde rozkvetlé nádoby vyniknou
Vstup do domu podpoříme umístěním jedné nebo dvou nádob s rostlinami. Jejich výběru věnujeme větší pozornost.
Dominantu v zahradě vytvoří jedna větší nádoba nebo skupina několika menších.
Terasa je ideálním místem, které oživí kbelíkové rostliny. Také zde lépe vyniknou skupiny menších nádob než větší rozestavěné květináče.
Cesty a schodiště s osázenými květináči určitě zaujmou, jen dáme pozor, aby nádoby nebránily bezpečnému pohybu.
Balkóny a okenní římsy osadíme truhlíky s jedním nebo více druhy květin.
Zdi jsou jako stvořené pro zavěšení květináčů, truhlíků i košíků. Podmínkou je slunné stanoviště.
Zvažujeme vhodný materiál
Pálená hlína – terakota patří k nejstarším a nejoblíbenějším. Vypadá dobře, lety vytvoří patinu, ale je křehká a pádem se lehce rozbije. Kvůli odpařování vody vyžaduje častější zálivku, není mrazuvzdorná. Dřevo je praktický materiál, dobře izoluje. Nádoby z měkkého dřeva impregnujeme netoxickým přípravkem. Také vruty mají být odolné vůči korozi.
Hliník se používá při výrobě ozdobných a jednoduchých krytů na květináče bez nebo s povrchovou úpravou.
Plastové nádoby jsou levné, lehké a mají rozmanité tvary, rozměry i barvy. Nádoby jsou stálobarevné, nepraskají a některé mají i tepelnou ochranu.
Přírodní kámen patří také k tradičním materiálům, je drahý, ale působivý. Pro pěstování skalniček se používají staré kamenné žlaby. Kamenné nádoby vyžadují dostatečnou drenážní vrstvu.
Laminát je ve srovnání s kamennými materiály o dost lehčí, ale neizoluje a při nárazu praská. Truhlíky i květináče mají jednoduchý tvar a hladký povrch. Kvůli zatížení dáváme do nádob štěrk.
Umělý kámen je proti přírodnímu levnější a nabízí větší množství tvarů. Je to směs betonu a drceného kamene, z níž se vyrábějí květináče, mísy i žlaby.
Beton je levný, i když ne moc atraktivní. V moderní architektuře vyniknou jednoduché tvary nádob. Silné stěny dobře tepelně izolují.
Glazovaná kamenina s nápadně dekorativním povrchem je vhodná pro jednoduché rostliny.
Nerez a ocelový pozinkovaný plech představují unikátní spojení funkčnosti a vysoce estetického vzhledu. I při své nízké hmotnosti květináče působí elegantně a robustně.
Sklolaminát se vyrábí ze speciálního plastu vyztuženého skleněnými vlákny, která ho zpevní a zvýší odolnost.
Polyratan je moderní alternativa k přírodnímu ratanu, velice kvalitní a odolný.
Zinek s úpletem z pravých listů banánovníku či vodního hyacintu, květináče jsou dostupné v několika velikostech.
Správný substrát musí:
- vyhovovat nejen pevnému zakotvení kořenů, ale také poskytovat dostatečnou vláhu stejně tak jako odvádět přebytečnou vodu
- obsahovat dostatek živin, proto se do nádob nehodí běžná zemina ze zahrady
- tvořit čtyři díly hlinité zeminy, dva díly rašeliny a jeden díl ostrého písku. V případě, že nemáme zahradu, obstaráme si kvalitní zeminu pro konkrétní rostliny
Terraflor tvoří směs kvalitního plastu a vyztužujících skleněných vláken, která dodávají květináčům na odolnosti i při zachování jejich lehkosti.