Článek
Kromě vzhledu nás zajímají i technické přednosti přístroje. Digestoř si totiž vybíráme podle kapacity (výkonu), kterou limituje velikost kuchyně.
V případě odtahové digestoře je důležitá i délka potrubí vedoucí do komína, průměr trubky a počet kolen. Ideální je hladké potrubí s co nejkratší trasou ven, hlučnost přístroje tak bude nižší.
Platí pravidlo, že digestoř má zvládnout vyměnit vzduch v místnosti alespoň 10krát za hodinu. Oblíbený je minimalistický vzhled, čisté linie. Z materiálů převládají kov nebo sklo v černém či bílém provedení.
Dejte přednost odtahu
Digestoře s odtahem odvádějí znečištěný vzduch ven, do místnosti pak přivádějí nový čistý vzduch (což je důležité zejména u plynových sporáků). Bývají méně hlučné, lépe se udržují v kondici.
Jsou vybavené tzv. zpětnou klapkou, která je na výstupním hrdle digestoře. Zabraňuje pronikání studeného vzduchu zvenčí a zároveň brání úniku teplého vzduchu ven z místnosti.
Pozor na chyby!
Digestoře skvěle fungují jen při správné montáži. V praxi se bohužel někdy stává, že si pořídíme velmi dobrou a drahou digestoř, která ale není napojena na odpovídající odtahové potrubí, a problém je na světě. Spotřebič netáhne správně, snižuje se jeho výkon a v kuchyni hučí.
Moderní digestoře lze většinou napojit i na rekuperační systém, který mají domy s nižší spotřebou energie, tedy v nízkoenergetickém a pasivním režimu.
Design ve hře
Velmi žádané jsou stropní digestoře, které nepřekážejí ve výhledu. Zachycují páry štěrbinovým sáním a lze je zabudovat do stropu či podhledu. Ovládají se dálkově. U některých typů je možné ventilační jednotku umístit mimo kuchyň. Výhodou je bezhlučnost při vaření.
Stálicí jsou komínové (nástěnné) digestoře, které jsou od varné desky umístěny obvykle ve vzdálenosti 75 cm, minimálně 65 cm. V praxi oceníme přístroje nástěnné zkosené, které nás neomezují v pohybu při vaření (nenarážíme hlavou o její rohy).
Hitem jsou digestoře výsuvné, jež zajíždějí za varnou desku nebo je lze instalovat do horní skříňky.
Výhoda: neomezují nás ve výhledu, nabízejí čistý design, neruší a mají vysokou účinnost odsávání (tzv. štěrbinové sání), protože zachycují páry přímo nad hrncem.
Lustrové digestoře jsou designovým prvkem, regulují se dálkovým ovladačem a lze je podle potřeby spustit nad pracovní desku. Mají v sobě zabudované i osvětlení.
Vymazlené technologie
Digestoř lze bezdrátově propojit s indukční varnou deskou. Dotekové ovládání je pak integrováno v ovládacím panelu varné desky a vše lze regulovat z jednoho místa.
LED osvětlení se kombinuje s filtrační jednotkou. Tukové a aktivní uhlíkové filtry se dokážou pomocí čidel (která vyhodnotí stav vzduchu) nastavit tak, aby nedocházelo k plýtvání energie.
Některé modely mají i dvě sací zóny, více přídavných tukových filtrů (horní, spodní). Výkon digestoře je zachován při nižší rychlosti.
Přístroje mají i extra funkci na automatické čištění vzduchu v místnosti po dobu 5 minut každou hodinu. Vhodné je to v době dovolené.
Ukazatel znečištění tukového filtru nás upozorní na výměnu.
Některé digestoře mají dálkové ovládání nebo se samy zapnou, když čidla upozorní na větší znečištění vzduchu v kuchyni.
Může se Vám hodit na službě Firmy.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.