Článek
Manželé David a Ivana měli navržený projekt moderního rodinného domu a na architekta Michaela Hofmana se obrátili s požadavkem o zařízení interiéru. Michaelovi se ale projekt nelíbil, a navrhl proto majitelům riskantní krok, aby projekt zahodili a začali znovu. Měl jasnou vizi, jak by měl dům i jeho interiéry vypadat.
„Měl by se skládat ze tří částí, první bude společná pro všechny členy rodiny, druhou budou tvořit soukromé prostory pro každého člena a u třetí zaujmou obslužné prostory,“ navrhl architekt. A oni souhlasili.
Idea domu
Základ domu tvoří tři přízemní zděné kvádry, které jsou zvenčí i uvnitř domu omítnuty klasickou jádrovou omítkou bez dalších nátěrů či štuků. Tyto kvádry se vzájemně nedotýkají, jsou mezi sebou pootočeny a jejich podlahy jsou kvůli nerovnosti terénu v různých výškách.
Na tyto kvádry je shora nasazen archetyp dřevěné stodoly. „Tím je dosaženo pocitu pronikání okolní přírody přímo do domu,“ říká architekt.
Společnou část domu tvoří otevřený, různě členěný prostor v přízemí, jehož centrem je kuchyňský ostrůvek, který je umístěn v samém středu domu. Při vaření je tak vidět do všech důležitých míst, ať už do jídelny, obývacího pokoje či bazénu.
Obývací pokoj je v porovnání s kuchyní mnohem intimnějším prostorem, který vybízí k odpočinku. Jižně a západně k zahradě a lesu je umístěn bazén. Architekt chtěl docílit maximálního souznění s okolní přírodou, proto nepřicházel klasický plastový bazén v úvahu. Stěny bazénové haly i samotná vana jsou obloženy kamenem.
„Mnoho času bylo věnováno hledání kamene. Chtěli jsme, aby voda měla zabarvení, které má v zatopených lomech, proto jsme zvolili křemenec,“ vysvětluje architekt. Druhá část nabízí soukromí každému členu rodiny. Část podlahy patra je tvořena lehkou dřevěnou lávkou, která prostor odlehčí a dodá mu atypický vzhled.
Třetí část tvoří již zmiňované obslužné prostory. Jižní a západní fasády domu jsou velkoryse prosklené. V případě potřeby je možné je zastínit venkovními hliníkovými žaluziemi, které se při vytažení zcela schovají ve fasádní nice nad okny.
Když dům splyne s přírodou
Majitelé nechtěli dům, který bude moderní a za několik let zastará. Chtěli pro sebe a své děti místo, kde se budou cítit bezpečně a které doslova splyne s okolní přírodou. Při stavbě byly použity převážně přírodní materiály, dubové, kamenné či betonové podlahy, jádrová omítka, hliníkové rámy oken, smrkové podhledy a obklady stěn a stropů z dubu nebo smrku.
„Dům by měl umět přirozeně stárnout stejně jako lidé, kteří v něm žijí,“ dodává architekt. Dřevěný obklad fasády je ze sibiřského smrku, který léty získává stříbrnošedou barvu, a díky popínavým rostlinám, břečťanu, přísavníku a vistárii, bude po čase zahradou natolik pohlcen, že nebude znát hranice mezi interiérem a zahradou. „Teprve tehdy bude dům hotový,“ konstatuje majitel.