Článek
U moderních radiátorů se kromě praktických vlastností stále častěji myslí na jejich design. A ten v současné době umožňuje obrovskou variabilitu. S trochou nadsázky by se dalo říct, že radiátor může být jako chameleon. Některé modely totiž výrobci umějí zcela přizpůsobit potřebám daného interiéru.
Např. originální článkový radiátor Zehnder Charleston s ocelovými trubkami se vyrábí v pěti hloubkách od 62 do 210 mm a více než 35 standardních výškách od 26 cm až do úctyhodných tří metrů. Na vyžádání jej ale výrobce zvládne vyrobit i v atypickém provedení. „Také jsme schopni radiátor Zehnder Charleston vyrobit v téměř jakékoli délce, a navíc v nejrůznějších tvarech – zkoseném, rohovém i obloukovém,“ popisuje Miroslav Váša, vedoucí prodeje designových radiátorů Zehnder.
Radiátor může být i asymetrický
Oddělení umyvadla od vany či od klozetu, anebo jen vytvoření určité zóny v místnosti? I to moderní bytové a koupelnové radiátory zvládnou. Některé modely lze totiž kromě rovnoběžného zavěšení na zeď instalovat i přímo do podlahy, jiné se dají kotvit i kolmo na stěnu.
Víte, co doma dýcháte? Upravte si kvalitu vzduchu
Umístění do prostoru umožňují např. elegantní radiátory řady Koralux Linear Comfort od značky Korado, Easy značky Terma, Zehnder Subway či nadčasová řada s pravoúhlým rámem i trubkami čtvercového průřezu Zehnder Quaro. „Jejich ukotvení kolmo na zeď má kromě optického předělu místnosti i praktické opodstatnění. Pokud jej instalujete např. mezi umyvadlo a vanu, budete mít ručníky a osušky na dosah z obou stran,“ dává tip Miroslav Váša.
Výjimečný design do interiéru vnesou rovněž radiátory s asymetricky řešenou konstrukcí. Navíc mohou být i praktické. Třeba jednostranná trubková otopná tělesa, jako je např. model Zehnder Yucca Assym, Koralux Neo či Michelle (Terma), svým tvarem umožňují pohodlné zavěšení ručníků jednoduchým nasunutím ze strany. Podle dispozice prostoru lze volit levou či pravou variantu a pro větší koupelny, ve kterých je tento radiátor jediným zdrojem tepla, je dostupný ve dvouřadém provedení.
A tvar radiátorů může být i zcela atypický až extravagantní. Může jít o originální soustavu trubek, jako v případě radiátorů Bookie, Angus, Cyklon či Willow značky Terma. Tvar posledně jmenovaného byl inspirován proutěnými košíky.
Chromovaný, či lakovaný?
Nejen tvar, ale také povrchová úprava hraje při výběru designového radiátoru roli. Životnost radiátorů se přitom odvíjí od kvality provedení povrchové úpravy již ve výrobě, nikoliv od povrchu jako takového. Ani pro koupelnové radiátory by tak nemělo být žádným problémem ustát jak vzdušnou vlhkost, tak tu ze sušících se ručníků.
Kotle na pevná paliva mají stále budoucnost
K dostání jsou v chromovaném i lakovaném provedení. „Chromování sestává z galvanického nanášení dvou vrstev mědi, které chrání radiátor před korozí a vyhlazují nerovnosti povrchu oceli, a následně vrstvy niklu, který ještě více podpoří odolnost vůči korozi a také zvyšuje hladkost povrchu. Finální dekorativní vrstva chromu pak dodává radiátoru výsledný lesk a tvrdost. Proces galvanizace je dokončen závěrečným leštěním povrchu,“ vysvětluje Miroslav Váša.
Proces lakování zahrnuje dokonce sedm fází. Nejprve je povrch pečlivě odmaštěn. „Pokračuje proces fosfátování – což je chemická úprava, při které je zvýšena odolnost proti korozi a zlepšena přilnavost laku. Po dalším odmaštění je nanesena základní vrstva laku s vysokou antikorozní ochranou. Základní lak se nechá usušit a vytvrdnout a pak je elektrostaticky nanesena vrchní prášková barva. Finálním procesem je vypálení laku na požadovanou tvrdost,“ popisuje Miroslav Váša. Lakované radiátory Zehnder lze pořídit ve více než padesáti barevných odstínech, Korado nabízí více než 200 odstínů vzorníku RAL.
Pokud patříte mezi perfekcionisty, kteří vše rádi dotáhnou do posledního detailu, slaďte radiátory s dalšími prvky v koupelně. „Barvu radiátoru lze efektně sladit s obklady, koupelnovou keramikou, ale i s doplňky, jako jsou vodovodní baterie, kovové výpusti, rozetky přepadu či sifony,“ vyjmenovává Petr Blažek, ředitel společnosti Dřevojas.