Článek
Tvorba Bořka Šípka, který se dostal do povědomí veřejnosti jako sklář tvořící pro umělecky založeného Václava Havla, je konečně k vidění pohromadě.
Díla ukazují na autorovu schopnost nenechat se svazovat klasickými tvary věcí okolo nás. Výstava ostatně také nese název Out Of Limits neboli Mimo limity.
„Baví mě dávat věcem duši, vytvářet ze zdánlivě podřadných a často jen praktických objektů naše hodnotné partnery. Objekty s duší nás oslovují a provokují k reakci. Můžeme je nesnášet, odsoudit nebo obdivovat, milovat či se jich zmocnit. Mohou se stát doprovodem našeho každodenního i svátečního života,” uvedl Šípek.
Bořek Šípek je známý především jako sklářský́ výtvarník a hradní architekt prezidenta Václava Havla. Právě práce pro Pražský hrad ho proslavila i v očích veřejnosti.
Jako jeden z mála mohl ovlivnit architektonickou a výtvarnou podobu hradních interiérů a vytvořit pro reprezentativní prostory Hradu unikátní lustry a další svítidla, vázy, soubory nápojového skla, skleněné součásti nábytku a další interiérové vybavení.
Perlou výstavy je váza navržená Václavem Havlem
Významným kouskem na výstavě je váza s názvem Neuchopitelný šípek, kterou pro Bořka Šípka navrhl bývalý český prezident Václav Havel.
Výstava je ostatně i poctou Havlovi, otevřela se totiž v den výročí prezidentových narozenin. Ve váze je tematicky umístěný šípek.
Vázu z českého křišťálu, připomínající stonek šípku hustě posetý trny, navrhl Havel před více jak deseti lety. Nákres vázy daroval Šípkovi k jeho narozeninám. Šípek pak spolu se sklářským mistrem Ivem Kubelou vázu podle návrhu Václava Havla vyrobil v limitované kolekci sedmi kusů. Návštěvníci výstavy mohou vidět čtvrtý a poslední neprodaný kus z celkových sedmi.
V Tančícím domě je k vidění pestrá škála předmětů. Jde o vázy, mísy, karafy, skleničky, lustry, porcelánové hrnečky, misky, talíře nebo svícny. Nechybí ani židle, křesla, stoly, skříně, knihovny či lampy.
Šípek vytvořil nejen plejádu sklářských objektů, ale věnuje se i designérské činnosti. Baví ho i architektura, kterou ostatně také vystudoval. [celá zpráva]
Šípek se do dějin sklářského řemesla zapsal jako spoluzakladatel dnes slavné sklářské firmy Ajeto s dílnami v Novém Boru a Lindavě. I výlet do těchto skláren na sever Čech tak rozhodně stojí za to. Inspirovat se můžete třeba originálními osvětleními. [celá zpráva]
Později Šípek také otevřel v Novém Boru vlastní sklárnu pod názvem Studio Anežka.
Retrospektivní výstava Bořka Šípka v pražském Tančícím domě v Galerii Art Salon S potrvá až do 28. 2. 2016. Vstupné na výstavu je 90 Kč pro dospělé a 50 Kč pro studenty a seniory.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.