Článek
Jako studentka posledního ročníku Birminghamské městské univerzity hledala designérka materiál, ze kterého by mohla vytvořit několik kusů nábytku či doplňků v rámci své závěrečné práce.
„Chtěla jsem se zaměřit na udržitelnost a používání organického materiálu a vytvořit něco už od pohledu organického a přitom hezkého. Zároveň to mělo být něco vyloženě užitečného pro životní prostředí,” vysvětlila Mafaová reportérům agentury Reuters.
Podstatou každého kusu je dřevěná kostra, která je doplněna klíčovým prvkem, tu sedátkem, tu samotným květináčem vytvořeným ze směsi pryskyřice a očividně organického materiálu rostlinného původu. Výrobky tak získávají zajímavý, relativně drobný vzor, mají nenápadnou hnědou barvu a je relativně snadné je kombinovat s dalším zařízením interiéru.
„Chtěla jsem, aby si lidé při pohledu na mé věci říkali ‚No ne? To je ale zajímavý materiál, co to je?‘ a aby je přitahoval. Zároveň jsem nechtěla skrývat, co to je,” dodává designérka, která připouští, že o pestré škále využití suroviny, kterou si pro své výtvory vybrala, do té doby sama nic ani netušila.
V její rodné Africe lidé dodnes staví ze stejného materiálu příbytky. Přebytky se také používají jako zdroj energie, vyrábí se z nich metan. A samozřejmě, v prvé řadě slouží odpradávna jako hnojivo. Tak co? Už víte, co je oním tajemným materiálem? Je to hnůj! Samozřejmě sterilizovaný a vysušený.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.