Článek
Deky, přikrývky jsou v domácnosti nepostradatelným, často i designovým doplňkem. Slouží jako přehoz na pohovce, některé typy nahrazují pléd.
V zimě zahřejí, v létě je pak využijeme venku na piknik. Jejich snadná údržba je proto samozřejmostí. Vyžadujeme od nich měkkost, hebkost a kvalitu – neměly by pouštět vlákna ani vytvářet na svém povrchu žmolky.
Deky a přikrývky
Pohodlné zachumlání do deky vyžaduje její určité rozměry, abychom pod přikrývkou schovali celé tělo. Běžné rozměry jsou 140–150 x 200–220 cm. Poohlédnout se můžeme i po tzv. partnerských rozměrech 200–220 x 240 cm.
Klasikou je deka, pro niž se vžil název larisa. Materiál tvoří z velké části akryl s příměsí bavlny a polyesteru. Pozor však na hustotu vláken! Nechceme přece, aby se deka časem tzv. rozsypala. Obvyklá hustota kvalitní larisy se pohybuje kolem 450 g/m2.
Deky z mikrovlákna, 100% polyesteru (PES), jsou hladší na dotek, jejich hustota začíná na 300 g/m2. U luxusnějších výrobků je od 510 g/m2.
Tyto materiály stojí od 500 Kč za běžný rozměr. Stačí jim praní na 30 °C v pračce.
Jsou vhodné pro alergiky, obvykle nesají vlhkost.
Dražší přírodní materiály
Za vlněné deky zaplatíme tisíc korun a více, vynikají však jemností a výhřevností.
Jsou tkané, vyrobené z ovčí vlny (nejčastěji merino). Podle způsobu zpracování mohou obsahovat stopy organického materiálu, takže opatrně u alergiků! Obvyklá hustota vlněných dek se pohybuje mezi 450 g/m2 a 800 g/m2. Čím hustěji je vlákno kladené, tím je deka odolnější a také dražší.
Bavlněné deky sají vlhkost, jsou pevné v tahu a odolávají oděru. Jsou oblíbené i jako dětské přikrývky.
O vlněné a bavlněné deky pečujeme šetrně, pereme je na 30 °C ve speciálním pracím prostředku s lanolinem, a to raději jemným mácháním v ruce. Nikdy neždímáme, ale zabalíme do osušky, která vodu vysaje. Deku necháme doschnout rozprostřenou, nevěšíme přes šňůru.
Polštáře zdobné a pro zdraví
Polštářům k dekoraci i odpočinku pořídíme snímatelný pratelný potah se zipem. Materiál potahů může být stejný jako u deky, běžné jsou akryl, polyester, mikroplyš, bavlna.
Malé, spíše designové polštářky opatříme potahem v barvách a se vzory podle vlastního vkusu. Výplň u takových polštářů není příliš důležitá, ovšem chceme-li se o polštář pohodlně opřít, spolehneme se na pružnou pěnu a velikost polštáře minimálně 40 x 40 cm.
Anatomické polštáře s paměťovou pěnou dokážou během relaxace uvolnit šíji, ramena i bedra.
Běžnou výplní polštářů jsou tzv. dutá vlákna ve formě rouna z polyesterových vloček nebo kuliček, které se používá k plnění plyšových hraček. Používá se i polystyrenová EPS kuličková výplň, přizpůsobující se každému pohybu těla.
Designový doplněk
Chceme-li deku a polštáře využít zároveň jako designové doplňky, vybíráme jejich vzor a barvy podle stylu interiéru. Mohou ho podtrhovat odstínem dominantní barvy nebo naopak v něm vyniknout kontrastní barvou a vzory.
Obvyklá je v takovém případě kombinace neutrální pokrývky s polštáři s výraznými motivy.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.