Článek
Malým pokojům svědčí velkoformátové obklady neutrálních, zemitých a pastelových odstínů. Zpestřují je lesklé i matné střípky, linky, žíhání, puntíky, abstraktní vzory. Hřejivou nostalgii vnášejí do bytu klasické, jemně omšelé dekory.
Měkký zaprášený vzhled vintage obkladů je v protikladu s výraznou majolikou, tedy keramikou s bílou glazurou, na níž jsou namalovány sytě modré, žluté, zelené a okrové rostliny, lidské postavy i zvířata. Majolika a retro motivy vyniknou v menším množství v místě, které chceme zdůraznit.
Větší interiéry snesou odvážnější spojení černé barvy se zlatou, s červenou, nadčasové jsou černobílé variace.
Používané materiály
Keramické obklady bývají lesklé, matné, s reliéfním i hladkým povrchem často ošetřeným glazurou. Díky technologii potisku se možnosti keramiky násobí: elegantní design, a dokonce i hmatový vjem textilu, imitace dřeva, betonu, skla i kamene.
Keramice nevadí vlhkost a velké změny teplot. Snadno se čistí, je ideální do koupelny, kuchyně.
Dominantní stěně ve větší chodbě či v obývacím pokoji sluší lehčený přírodní kámen, eventuálně umělý (technický). Nejčastěji vídáme břidlicové, křemencové, žulové, pískovcové, travertinové a mramorové obklady. S jejich zastoupením to ale nepřeháníme, kámen přece jen působí těžším dojmem.
Přírodní kámen je savý, v čistotě ho udržíme impregnací z přírodního oleje a vrstvou speciálního laku.
Nejsnáze pečujeme o skleněné obklady, které jsou oblíbené v blízkosti kuchyňské linky a koupelnových umyvadel. Díky výrobnímu postupu jsou maximálně bezpečné, odborně upravený povrch zvyšuje jejich odolnost proti srážení vlhkosti a tvorbě vodního kamene. V nabídce je také obklad s potiskem, tzv. grafosklo, s nímž vytvoříme na stěně originální umělecké dílo o velikosti až 1,45 x 2,80 m.
Černá v koupelně? Nebojte se experimentovat
Při nákupu obkladaček vždy pořizujeme větší množství, než jaké potřebujeme. Výroba některých sérií může skončit a my nemusíme v budoucnu nalézt novou stejnou.
Rezervy přijdou vhod, když nastanou komplikace (rozbití nebo nutné odstranění obkladu při havárii vodních či elektrických instalací).
Hra s mozaikou
Malé geometrické tvary, pro něž se vžil název mozaika, lidstvo zná přes pět tisíc let. Dochovaly se exempláře z Indie, Řecka, Persie.
V současnosti se může kromě pestrých barev pochlubit glazovanými, lesklými i matnými povrchy. Lze ji vyrobit prakticky ze všech surovin, přičemž vedle sebe vyniknou např. sklo a přírodní kámen nebo sklo a kov.
Mozaikou pokrýváme velké povrchy, většinou však vynikne na menší ploše. Obrazec z mozaiky oživí neutrální obklad z velkoformátových obkladaček, obložíme jí jakýkoli prostorový prvek – vanu, sprchový kout, zrcadlo.
Na trhu je mikro mozaika o rozměrech 1 x 1 cm, v koupelnových a kuchyňských sériích se nejčastěji setkáváme se čtvercem od 2,3 x 2,3 cm až po 10 x 10 cm.
Míry mozaikových dílků předurčují domácího kutila k trpělivosti při práci naštěstí jen zdánlivě. Mozaiky se prodávají na arších podlepených z rubu papírovou sítí, kterou oceníme hlavně u oblých tvarů.
Existují i falešné mozaiky fungující jako tabulka čokolády. I zde jejich jednotlivé části lehce odlamujeme. Vyspárováním po dokončení obkládání vzniká dojem celistvé mozaikové plochy, přitom je cena takového díla výrazně nižší.
Dekorativní prvky |
---|
Bombato obkladačku charakterizuje povrch vystupující nad rovinu ostatních obkladaček. |
Inzerto má stejný formát jako základní obkladačka. Vyznačuje se zdobením uprostřed jedné obkladačky či uprostřed celé sestavy. |
Listela je zdobná obkladačka páskového typu situovaná obvykle v úrovni očí. Nahradit ji může pás z mikro mozaiky. |