Článek
S řešením dispozice bytu, s výběrem barev, materiálů, nábytku, podlahy, schodiště, osvětlení a drobných doplňků nám může pomoci bytový návrhář.
Když si nevíte rady
S bytovým designérem si musíme padnout do oka. Důležitá je jeho schopnost naslouchat i klást správné otázky, díky nimž vystihne potřeby, vkus klienta, ale i charakter a možnosti obývaného prostoru. Ten řeší komplexně, nezapomíná však ani na specifické detaily.
Představivosti zákazníka napomohou různé metody vizualizací, pracující s prostorovým uspořádáním konkrétních místností, s rozmístěním nábytku i barevným provedením, např. počítačové 3D vizualizace, modely, kresby zhotovené v menším měřítku se vzorky použitých materiálů a barev od podlahy až po schéma osvětlení.
Sazby za hodinovou konzultaci se hodně liší, pohybují se od 500 Kč podle náročnosti projektu. Kompletní návrh jedné místnosti včetně vybavení a řešení dispozic může stát 5000 Kč i více.
Zkuste to sami
Věříme-li svému estetickému cítění, zvolíme vlastní cestu. Vytvoříme na archu milimetrového papíru plánovací půdorys místností a pohybujeme s vystříhanými půdorysy konkrétního nábytku tak dlouho, dokud nebudeme s jeho rozmístěním spokojeni.
Jestliže si nejsme jisti kombinacemi barev, materiálů apod., umístíme jejich vzorky na nástěnku a uvidíme sami, jak spolu ladí. Při výběru produktů máme u některých výrobců na jejich webových stránkách k dispozici 3D plánovače a konfigurátory, díky nimž si vyzkoušíme řešení sobě na míru s konkrétními produkty.
Zjistíme třeba, jak uspořádat koupelnu, barevně sladíme vybrané dveře s podlahou a s ostatním vybavením. Vybírat můžeme také podle našeho rozpočtu.
Na internetu lze najít softwary, které pomohou s tvorbou plánu interiéru, s jeho vybavením a převedením do 3D modelu.
Šestero základních pravidel
Vlastní navrhování interiéru usnadní a urychlí znalost několika základních pravidel bytového designu. Která to jsou?
Zvažte investice
Pro většinu lidí nemá význam investovat vysoké částky do pomíjivých trendových záležitostí. V průběhu let oceníme spíše kvalitní vytápění, podlahy, schodiště, okna, obklady, dveře, kuchyňskou linku, sanitu v koupelně, úsporné spotřebiče opravitelné i po záruce, zkrátka vše, co může zůstat neměnné několik let.
Co využijete
Potřebuje vaše početná rodina hodně skříní a další úložné prostory včetně velké knihovny? Možná stačí pár polic, dvoumístná pohovka namísto velké rozkládací, nebo pár křesel, pokud již děti dospěly a nenocují u vás, když přijdou na návštěvu.
Vystačíme si v koupelně s umyvadlem a se sprchovým koutem, nebo s vanou, případně s vanou se zástěnou?
Vyžaduje atypický prostor v kuchyni linku na míru? Možná ale najdeme vyhovující typovou linku nebo ji seskládáme z modulů. Potrpíme-li si přece jen na něco stylového, zvolíme raději výrazný solitér, jako jsou křeslo, osvětlení, komoda, než několik neužitečných drobných excentrických dekorací.
Myslete na prostor
Nemá význam kupovat nábytek z masivu pro byt o 35 m2. Do malého bytu volíme úložné skříně využívající celou výšku stěny a subtilnější, vzdušný nábytek, pokud možno multifunkční a rozkládací, např. stolky, pohovky, židle.
Ve větším prostoru se můžeme rozmáchnout, ovšem vkusně, nemusíme ho zaplnit celý, vsadíme na masivnější či vzhledově dominantní solitéry.
Ke zmenšení velkých místností použijeme předěly z policových dílů, ze sádrokartonových polopříček, z kratšího dílu pohovky tvaru písmene L.
K optickému zmenšení poslouží optické předěly – barevné, s využitím malby, obkladů, nebo tapet. Nezapomeneme na osvětlení prostoru, k místům nejdále od oken volíme více doplňkových svítidel k centrálnímu osvětlení.
Vsaďte na soulad
Harmonie nemusí být vůbec nudná. Začátečníkům vyhovují neutrální barvy, nejlépe bílá, smetanová, šedá, nebo teplé zemité odstíny, a to u podlahové krytiny, na obkladech, na stěnách i u nábytku.
Výraznějšími barvami a vzory můžeme překvapit na několika zdobných prvcích obkladů, u menších koberců, v bytových doplňcích, jako jsou závěsy, polštáře, stínění, ale i vystavené nádobí, dekorace, stolní lampy.
Podobně jsme věrní jen jednomu materiálu (dřevo, jeho imitace), anebo zajímavým spojením typu dřevo a kov, kov a sklo.
Zvažte klid i pohyb
Tak jako se mění naše tempo během dne, také interiér má svůj rytmus. Kde potřebujeme podpořit aktivitu, volíme asymetrii, hřejivé barevné odstíny, živější vzory a volnější průchozí zóny.
Naopak v relaxačních částech bytu spoléháme na pastelové odstíny, v ložnici to může být i chladnější modrá, zelená. Z materiálů vítězí měkké hebké doplňky od koberce po křesílko typu ušák, polštáře a lůžkoviny.
Co rychle změníte
Bílý nátěr stěn můžeme po zabydlení nahradit za dva tři roky odvážnější výraznější výmalbou, včetně tapet.
Ještě rychleji a poměrně levně obměníme různé dekorace, samolepicí obrázky, obrazy, zarámované fotografie, nástěnné hodiny, věšák v předsíni, reprobedny, přehrávače, varnou konvici, prostírání, ručníky, bytový textil, nebo přesuneme kusy nábytku.
Může se vám hodit na Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.