Článek
Akce je připomínkou letošního 140. výročí narození architekta Adolfa Loose, který byl činný hlavně ve Vídni. Designér Adolf Loos navrhoval racionální a úsporné prostory, které byly často vybaveny nábytkem z opravdu ušlechtilých materiálů, nechyběl mramor, ušlechtilá dřeva, kvalitní kůže a podobně.
Unikátní hudební salón obložený mramorem
Návštěvníci budou moci v rámci zářijové prohlídky navštívit Loosův interiér v městském domě v Bendově ulici č. 10 s unikátním hudebním salónem obloženým mramorem, jež byl donedávna užíván jako byt.
Pokoj s jídelnou a hudebním salónem v Klatovské ulici 19 se zase nachází v objektu, který město převzalo po armádě. Interiér v Klatovské ulici č. 12 nabízí dvě zachovalé zrekonstruované místnosti.
Interiér v Husově ulici zaujme dobovými křesly
Prohlídku části soukromého bytu v Husově ulici č. 58, který patří k nejzachovalejším Loosovým realizacím v Plzni, exkluzivně umožnil po dohodě s městem jeho současný majitel. Zajímavostí tohoto interiéru je mimo jiné původní obrovský dekorativní krb a zachovaná dobová křesla.
Tři z interiérů jsou v majetku města Plzně, jeden z nich je v soukromém vlastnictví.
Interiéry v Plzni jsou velmi cenné
Odborníci považují Loosovy interiéry v Plzni v kontextu evropské architektury 20. století za nesmírně cenné.
V Plzni architekt realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu v Husově ulici 58 a třinácti bytových interiérů.
Loos v Plzni často pobýval a našel zde kultivované klienty, pro něž byla spolupráce s tímto významným architektem prestižní záležitostí.
Moderní architekt Adolf Loos
Adolf Loos, architekt a autor slavné Müllerovy vily v Praze, proslul architekturou čistých forem, ušlechtilých materiálů. Loos je spolu s F. L. Wrightem, Le Corbusierem či Miesem van der Rohem považován za zakladatele moderní architektury 20. století. Loos proslul svými nekonvenčními návrhy místností v jednom domě o různých šířkách a výškách. Proslavil se svým „Raumplanem” (prostorovým plánem).
Komentované prohlídky Loosových interiérů v Klatovské, Husově a Bendově ulici začnou 18. září v 9 hodin a budou probíhat v hodinových intervalech. Kapacita prohlídek bude vždy omezena na patnáct osob, výklad zajistí zaměstnanci Národního památkového ústavu v Plzni a odboru památkové péče Magistrátu města Plzně. Prohlídky budou pro veřejnost zdarma. Plzeň do budoucna počítá se zavedením prohlídkové trasy po těchto Loosových interiérech.