Článek
Autoři jsou si plně vědomi ojedinělosti svého projektu, a proto chtějí širokou veřejnost seznamovat s pokroky na přípravě a konstrukci mostu.
V září letošního roku proto otevřou návštěvnické centrum, kde budou mít zájemci možnost sledovat celý proces krok za krokem. Město Amsterdam při té příležitosti pak také odtajní přesnou polohu, kde bude most stát.
„Tisk složitého ozdobného kovového mostu na výjimečném místě, to je ultimátní zkouška pro roboty, softwarové inženýry, řemeslníky i designéry,“ říkají autoři ze studia MX3D a doplňují, že konstrukce mostu bude svou podstatou jedním velkým výzkumem v oblasti trojrozměrného tisku.
Nikoho asi nepřekvapí, že inženýři ke spolupráci přizvali spoustu dalších specialistů, například za softwarové firmy Autodesk a konstruktérské společnosti Heijmans. Autorem vlastního návrhu mostu je designér Joris Laarman.
Inženýři k tisku mostu použijí speciální roboty, kteří jsou schopní tisknout nejen pomocí plastu, pryskyřice, ale také kovů a prakticky jakékoli další látky. Právě pro ně vytvořili software, který umožní vytvořit pevné složité struktury z odolného materiálu.
Nově vyvinutá metoda je podle autorů z hlediska nákladů mnohem efektivnější než současné principy 3D tisku, navíc je použitelná v různých měřítcích, což ji předurčuje nejen pro další využití ve stavebnictví a výrobě, ale třeba i v umění.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.