Článek
Největším problémem v bytových domech je suchý vzduch. Narušuje tělesnou pohodu, ovlivňuje zdraví člověka. Bolí nás hlava, trpí alergici, zvyšuje se nemocnost dětí.
Udržet čistotu a vlhkost vzduchu na optimální hladině je těžké, a tak je čas přemýšlet o zakoupení speciálních přístrojů: čističky a zvlhčovače vzduchu.
Pravidla výběru
Zásadním parametrem při výběru čističky či zvlhčovače je výkon, který vždy volíme podle velikosti prostoru. Důležité rovněž je, aby čistička měla několikastupňovou filtraci, jedině tak zachytí i nejjemnější částice.
Zajímá nás také hlučnost, protože v ložnici či dětském pokoji nesmí v noci nikoho rušit. Pokud jsme alergici, vyhneme se vodním filtrům.
„Alergikům obecně nedoporučujeme pořizovat čističky, u kterých je třeba umývat filtry. Manipulace s nimi je často dráždivá a s jejím odkládáním se zase snižuje účinnost. Vhodné jsou hepa filtry,“ vysvětluje Pavel Janů z firmy Euronics. Ty jsou schopné ze vzduchu spolehlivě odstranit i nano částice.
Kam s nimi?
Aby přístroje správně pracovaly a dýchali jsme co nejkvalitnější vzduch, umístíme je ideálně doprostřed místnosti. Třeba na nízký nábytek nebo připevníme na stěnu tak, aby čistička dosahovala zhruba do úrovně pasu.
Když stojí na zemi, nasává konkrétně čistička příliš nečistot, musíme častěji měnit filtry. Účinek čištění se projeví až po několika hodinách, a tak nemá smysl přístroj zapínat pouze krátkodobě.
Údržba je nezbytná
O vše, co chceme mít funkční, se musíme starat. U čističky jde o pravidelnou výměnu filtrů. Mnohé z nich jsou vybaveny užitečnou funkcí, indikátorem zanesení filtru, pomocí něhož se přístroj sám spustí v okamžiku, kdy zaznamená znečištění vzduchu v místnosti. Vyhodnotí čas a výkon, takže se nestane, že máme příliš zanesený filtr nebo naopak málo opotřebovaný.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Rekuperace přivede čerstvý vzduch
Otevřít okno a vyvětrat je samozřejmě správné, ale v některých lokalitách téměř nemožné. Navíc uniká spousta tepla ven, což je v zimě nežádoucí.
Řešením je lokální větrací jednotka s rekuperací, která umí s vysokou účinností zpětně získávat teplo z odváděného vzduchu v místnosti. Lze ji naprogramovat, dálkově řídit chytrým telefonem nebo tabletem. Dodatečně ji lze instalovat do každého domu, třeba v rámci rekonstrukce.