Článek
V interiérech dovede hlučnost snížit textil - dekorativní koberce - gobelíny po stěnách, spousta ozdobných polštářů, kožešina na zemi apod. Akusticky pohltivé materiály pobyt v interiéru rozhodně zpříjemní. Hluk také sníží podložky z plsti na nohy židlí.
Vyhněte se tvrdé dlažbě, volte měkké materiály
Tichu naopak neprospívají prvky ze skla či z oceli. To platí zejména pro kuchyni, která je často využívaná a pak zdrojem hluku. Stejně tak klidu neprospívá dlažba, mramor či tvrdý povrch laminátu. Pokud chcete hlučnost v domácnosti snížit, pořiďte do každé místnosti koberec. Ideálně ten s vysokým vlasem.
Vysavače obvykle zatěžují hlukem cca 80 decibelů, při výběru proto zohledněte i hlučnost a volte tišší varianty, které vydají o deset decibelů méně.
Hluk myček může klesnout až pod 45 decibelů. Hlučnost spotřebiče snížíte i vestavbou do nábytku, takový spotřebič je pak ještě tišší.
V kuchyni volte tiché dorazy či pístové tlumiče kdy se brzdný účinek přizpůsobuje síle uzavírání. Ideální je pořídit si zásuvky s pořadačem na talíře.
Zdrojem hluku je často také špatně zvolená klimatizace. I u ní ale můžete zvolit tišší variantu. Maximální hlučnost (vnitřní/vnější) tiché klimatizace se pohybuje okolo 40/50 dB.
Pokud si správně uzpůsobíte domácnost a spotřebiče vyberete s ohledem na jejich hlučnost, může se kvalita vašeho života o něco zlepšit. Více prostoru pro relaxaci ocení skoro každý.