Článek
Trendem dneška je propojování koupelny s ostatními místnostmi bytu. Prosklené části totiž přivedou do místnosti více světla a koupelna přirozeně naváže na ostatní části bytu. Prostory lze vybavit i koupelnovým nábytkem. Už dávno si nepořizujeme klasické umyvadlo s nohou, ale umyvadlo se skříňkou.
Přestože panelákové koupelny na první pohled nevypadají, že by se v nich mohlo něco zásadního změnit, poskytují dost možností ke změnám. Koupelna nemusí být velká, ale vhodně řešená. Stačí pár chytrých změn a místnost může být funkčním, atraktivním, bezpečným a oblíbeným místem celé rodiny. A s dokonalým využitím každého centimetru získáme i tolik potřebné úložné prostory.
Koupelna a samostatná toaleta
Často si myslíme, že spojení koupelny s toaletou přinese víc místa. Možná je to tak, ale ztratíme tím příčku, na níž se dají umístit skříňky s dalšími úložnými prostory. Skutečné možnosti samostatné toalety plně nevyužíváme. Přitom tento prostor mohou doplnit vysoké skříňky a tím poskytnout další místo pro koupelnové drobnosti.
Propojení WC s koupelnou je nepraktické zejména pro početnější rodiny, což se nejvíc projeví ráno při odchodu do školy či do práce. WC s koupelnou ovšem propojíme v případě, že se na toaletu nedá umístit umývátko. Tím totiž ztrácí samostatné WC svůj smysl.
Umyvadla, zrcadla a osvětlení
Rohová umyvadla nepřinášejí úsporu místa, jak se mnozí domnívají, naopak omezují přístup, neposkytují odkládací plochu a brání případnému umístění skříňky.
Lepší volbou jsou asymetrická umyvadla. Snadno zapadnou i do nejmenší koupelny a přitom nabízejí místo na odkládání i dostatečnou umývací plochu díky netradičně umístěné vodovodní baterii. Snadno pod ně postavíme skříňku a vytvoříme tak další místo pro čisticí prostředky nebo koupelnové potřeby.
V případě, že chceme instalovat v malé koupelně dvojité umyvadlo, případně dvě samostatná umyvadla, musíme sáhnout po výrobcích určených speciálně pro malé koupelny. I když odborníci doporučují jen jedno umyvadlo a velké zrcadlo s vhodným osvětlením, které koupelnu opticky zvětší a prostoru dodají příjemnou atmosféru.
Větší formáty zrcadel navíc vyřeší výškové rozdíly mezi jednotlivými členy rodiny. V panelákových koupelnách se osvědčila zrcadla se speciální fólií proti zamlžování. Předejdeme tím pracnému leštění.
Pro panelákovou koupelnu je mimořádně důležité dobře zvolené osvětlení. Kromě osvětlení u zrcadel můžeme vybudovat i podhled s bodovými světly.
Sprchový kout, nebo vana?
Otázka, která nás při rekonstrukci koupelny nemine. Výběr vany nebo sprchového koutu záleží hlavně na velikosti prostoru. Sprchový kout nezabere tolik místa, proto mu často dáváme přednost, přestože bychom v koupelně nejradši viděli rohovou vanu, kterou považujeme za komfortnější a úspornější.
Rohové vany ale těžkosti s prostorem nevyřeší, spíš zkomplikují. Dobrým kompromisem mezi vanou a sprchovým koutem je asymetrická vana se speciální zástěnou z bezpečnostního skla. Poskytne nejen prostor pro příjemnou koupel, ale i pro pohodlné sprchování.
Barevné ladění podléhá věku
Panuje zažitá představa, že tmavá barva zmenšuje a světlá naopak zvětšuje prostor. Toto tvrzení neplatí doslova. Když si například představíme tmavý strop, zdá se nám, že je nekonečný. Tedy pokud se v malé koupelně rozhodneme pro tmavý nábytek a doplníme jej světlými obklady, prostor se opticky nezmenší.
Již několik let je opět v kurzu bílá barva. Bílou vnímáme jako známku luxusu spojeného s vysokou kvalitou. Výběr barvy obkladů i nábytku ale často souvisí také s věkem. Mladší lidé preferují spíš tmavé barvy, starší zase dávají přednost světlým odstínům koupelnového nábytku.
Co radí architekt a designér Michal Janků:
- Nespojovat koupelnu s toaletou, abychom nepřišli o dvě stěny, které se dají využít pro umístění vysokých skříněk na čisticí prostředky.
- Dát přednost uzavřeným skříňkám z jedné koupelnové série před otevřenými policemi. Prostor tak působí uklizeně.
- Preferovat asymetrické tvary umyvadel před rohovými, které neřeší problém s prostorem.
- Dvě zrcadla, případně zrcadlo velkého formátu ocení hlavně velké rodiny.
- Mimo koupelnu přesunout líčení nebo posilovací pásy.
- Volit užší pračky nebo pračky s vrchním plněním, nemáme-li v bytě jinou možnost.
- Správné osvětlení koupelnu opticky zvětší a propůjčí jí příjemnou atmosféru.
- Vanu nebo sprchový kout vybírat podle individuálních potřeb a prostorových možností.
- Koupelnový nábytek v malých prostorech nemusí být jen světlý.
- Častěji propojovat koupelnu s dalšími částmi bytu, např. s ložnicí.