Článek
Na trhu je mnoho klimatizačních zařízení. Vybírat můžeme jednoduché mobilní přístroje i napevno instalované jednotky v jedné či několika místnostech. Jde jen o to, co preferujeme a potřebujeme. Jestliže nám stačí chlazení v parném létě, volíme mobilní jednotku, která je finančně příznivá a snadno se instaluje (mobilní na kolečkách od 7000 Kč). Jsme-li náročnější a od klimatizace žádáme i něco navíc, volíme zařízení, které nejen chladí, ale i topí a hlavně upravuje kvalitu vzduchu.
Jak dobře vybrat
Údaje o hlučnosti – např. u mobilních jednotek bývá hlučnost vysoká. Sledujeme tedy hodnotu akustického výkonu, protože hluk, který nám nevadí ve dne, může být v noci nepříjemný. Významné jsou pro nás údaje o hlučnosti v tzv. nočním režimu.
Chladicí a tepelný výkon se určuje podle prostoru a počtu osob, plochy oken, orientace domu vůči světovým stranám, kvality izolace obvodových stěn.
Jestliže zařízení bude v provozu celý rok, měla by nás zajímat i energetická náročnost a zařazení do třídy podle spotřeby.
Regulujte teplotu správně |
---|
Doporučená teplota v interiéru je v rozmezí od 20 do 26 °C. Platí, že rozdíl mezi teplotou vnitřního a venkovního vzduchu v létě nemá být více jak 6 °C, jinak naše tělo může mít problém s regulací teploty a můžeme snadno nastydnout. |
Nastavení, čištění a údržba
Kvalitní klimatizace upravuje teplotu a vlhkost, přivádí čerstvý venkovní ozón a filtruje ho, umí regulovat rychlost proudění vzduchu. Jednotlivé hodnoty si můžeme sami nastavit.
Za vhodnou vlhkost se považuje střední hodnota kolem 50 %, vyšší vlhkost obvykle vnímáme nepříjemně. Některé klimatizace regulují i proud vzduchu tak, aby nefoukal přímo na osoby v místnosti. Studený vzduch se šíří podél stropu, odkud klesá dolů, teplý proudí k nohám, po podlaze a jde směrem nahoru.
Klimatizace zvládne hravě i vyčistit vzduch: přivede ho zvenku, upraví a odvede znečištěný, což je příjemné hlavně v kuchyni, kde je velké množství mastných par. Jednotky s filtry likvidují všechny pachy, zachytávají jemné částice, odstraňují roztoče a chlupy zvířat. Aby nám klimatizační jednotky dlouho a správně fungovaly, musíme je čistit. Minimálně dvakrát za letní období, v případě celoročního provozu čistíme filtr jednou za měsíc (používají se speciální dezinfekce určené výrobcem).
Montáž klimatizace
Instalovat mobilní jednotku zvládneme v pohodě sami. Zakoupený přístroj zapojíme do zásuvky a odvodní hadici protáhneme oknem ven nebo otvorem ve stěně, který vede na fasádu. Ve chvíli, kdy klimatizaci nepotřebujeme, snadno ji přesuneme a otvor ve stěně uzavřeme speciální zátkou. V případě trvalé klimatizační jednotky (split, multisplit) už si ale na pomoc povoláme odborníky. Počítat musíme s drobnými stavebními pracemi (menší průraz zdi), také je nutné zajistit odvod kondenzátu směrem k jednotce, propojit měděné potrubí, zabudovat příslušenství atd.
Platí pravidlo: vzdálenost mezi vnější a vnitřní jednotkou by měla být co nejmenší. Instalace pak bude rychlejší a levnější. Cena za instalaci při vzdálenosti mezi jednotkami do 5 m se pohybuje od 10 000 Kč.
S instalací vnější jednotky na fasádu u rodinného domu není problém, ale v případě svévolné montáže na fasádu bytového domu nebo památkově chráněného objektu musíme o souhlas žádat členy společenství vlastníků nebo družstva či památkového úřadu.