Článek
Před zakoupením party stanu zvážíme, kolik lidí se na naší zahradě běžně nachází.
Rodinnému setkání kolem grilu postačí model 3 x 3 m. Pořádáme-li rádi a často větší akce, je vhodný rozměr 3 x 6 m.
Existují i větší varianty včetně profesionálních stanů, které pojmou svatbu i zázemí golfového turnaje. Takové si pronajmeme od specializované firmy a jejich stavbu přenecháme profesionálům. Samozřejmě pronajmout lze i menší stany. V ceně jsou náklady na dopravu, montáž a doplňky v podobě klimatizace, vytápění, nábytek, instalace osvětlení apod.
Správný výběr
Dětské oslavě či grilování v menším kruhu blízkých postačí grilovací altán/stan s otvíratelnou střechou a beze stěn.
Útulně působí kopulová varianta, jejíž tvar je dán konstrukcí z tyčových oblouků, které se protínají nad středem prostoru.
Klasický party stan je náročnější na stavbu, protože jeho jednotlivé díly musíme propojit. Nůžková konstrukce bývá dražší, stan však postavíme s menším úsilím. Stačí ho roztáhnout a tím připravit konstrukci pro umístění plachty.
Důležitým kritériem není pouze tvar přístřešku (čtverec, obdélník, kruh), ale také jeho barva. Světlejší odstíny propouštějí více světla, pocitově je v nich chladněji. Z hlediska údržby oceníme tmavší barvu, která však přitahuje sluneční záření.
U stanu se stěnami, jež nelze odnímat, dbáme na možnost větrání okénky, vstupem. Otvory poblíž vrcholu stavby zajistí výměnu vzduchu komínovým efektem.
Místo party stanu využijeme altán/pergolu se závěsy, které po zatažení tvoří lehké prodyšné stěny a zároveň působí dekorativně.
Odolné materiály
Standardní tkanina opláštění je z polyesteru (PES) a poskytuje zastínění. Před deštěm ochrání střecha PES s obsahem PVC, např. PES tkaniny s akrylátovým zátěrem a PES tkaniny se zátěrem polyuretanu.
Běžné je i opláštění z polyethylenu (PE). Neméně důležitá je hustota vlákna, ideálně od 300 g/m².
Konstrukce bývá ocelová s povrchovou úpravou pro zvýšení životnosti (pozinkování, práškové lakování) či hliníková ošetřená eloxací chránící před oxidací a změnami na povrchu, která materiál navíc zpevňuje.
V souvislosti s konstrukcí se zajímáme o náročnost jejího složení. Snazší je nůžkový systém, v jehož případě do sebe zasuneme tyče bez nářadí díky tzv. zacvaknutí.
Dbáme na jakost spojovacích komponentů. Nejdéle vydrží kovové, poté tvrzené kaučukové díly. Nejméně spolehlivé jsou obyčejné plasty.
Uskladnění stanu |
---|
Na konci sezony stan očistíme. |
Přístřešek necháme vyschnout na vzduchu a suchém rovném podkladu. |
Poté stan skládáme. |
Drobné díly dáme do jedné tašky/pytle. |
Kotvicí prvky zbavíme hlíny a uložíme zvlášť, aby rezavá místa nepoškodila látku. |
Tyče otřeme, po oschnutí ošetříme silikonovým sprejem. |
Místo pro skladování musí být chladné a suché. |
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.