Článek
Na přelomu 19. a 20. století se pozornost bohatých chebských stavebníků začala stáčet do oblasti Geiersbergu, dnešní Goethovy ulice. Na hřebeni kopce s působivým výhledem do údolí řeky Ohře vyrostla jako první vila průmyslníka Karla Kreuzingera. Vila, která vznikla ve stylu rané moderny, patří k nejvýraznějším stavbám předválečného Chebu.
I když autor projektu zůstává doposud neznámý, je zřejmé, že ho zprostředkoval Kreuzingerův švagr Adolf Niklas, civilní stavební inženýr, který měl rozhodující vliv na stavební aktivity rodiny.
Architekt se tvarem štítů s nápadným přesahem střechy, užitím charakteristického přízemního arkýře v uličním průčelí i dalšími detaily inspiroval stavbou od Josepha Marii Olbricha v Darmstadtu.
Po dispoziční stránce zaujme schodišťová hala, která spojuje reprezentativní místnosti v přízemí s privátními prostorami v horním podlaží.
Halu osvětlují dekorovaná okna s výjevem alpské jezerní a středomořské krajiny. V prostoru schodiště se zachoval dobový obklad dřevem s jednoduchým ornamentem, vestavěné skříně a skleníky.
Po druhé světové válce byla rodina Kreuzingerů odsunuta a její majetek znárodněn. Později se do vily nastěhoval Okresní dům pionýrů a mládeže.
Vedle proměny suterénních místností na garáž nejvíc narušila architektonickou podobu vily železobetonová přístavba k její zadní části.