Článek
Úspory a další výhody plynoucí z modernizace vybavení domácnosti jsou pro české domácnosti motivací pro výměnu starých elektrospotřebičů. Z průzkumu, který si letos v listopadu nechala udělat společnost Datart, tak například vyplývá, že téměř čtvrtina z 856 dotázaných takovou výměnu plánuje.
Nejvíce lidí plánuje výměnu lednice, která je nejčastěji využívaným a zároveň nejstarším spotřebičem v českých domácnostech.
„Lidé často nevědí, jak velké mohou být rozdíly ve spotřebě jednotlivých spotřebičů. Užívání zastaralých zařízení se může domácnostem ve srovnání s moderními úspornými alternativami výrazně prodražit,“ upozorňuje Jan Pospíšil ze společnosti Datart.
Sice slouží, ale jejich provoz je drahý
Energeticky úsporné spotřebiče mohou mnoha domácnostem navzdory vysoké kupní ceně významně ulevit z dlouhodobého hlediska. Nákupem nové lednice v energetických třídách A a B lze oproti staršímu spotřebiči ušetřit až 232 kWh za rok. S průměrnou cenou 9 korun za 1 kWh to znamená úsporu 2088 Kč.
Jestliže se pak životnost chladniček pohybuje od 10 do 15 let, vynaložené náklady se stihnou během této doby rodině vrátit.
Se snižováním domácí teploty to kvůli úsporám nepřežeňte, můžete si zadělat na problém
Ne všude ale zvýšený zájem o výměnu velkých bílých spotřebičů registrují. „Zájem uživatelů na nákupním rádci Zboží.cz o pračky a lednice je stejný jako v loňském roce. V meziročním srovnání křivka zájmu rostla v případě mrazáků o 30 %. Naopak sušičky a pračky se sušičkou letos zákazníky příliš nezajímají, vidíme zde pokles až o 30 %,“ říká Kateřina Nejedlá, datová analytička ve společnosti Seznam.cz.
„Rozumíme přístupu zákazníků, kteří se nechtějí zbavovat plně funkčních spotřebičů. Tempo současného vývoje moderních technologií je ovšem tak rychlé, že se takovéto spotřebiče pomalu stávají přítěží – jak ekonomickou, tak ekologickou. Obzvlášť dnes, kdy při nákupu nových spotřebičů nabízejí prodejci bezplatnou ekologickou recyklaci starých zařízení, se obměna starých domácích elektrospotřebičů za nové jeví jako rozumná volba,“ doplňuje Jan Pospíšil.
Rozdíly mezi energetickými třídami v praxi
Energetické třídy, jejichž současná podoba platí od roku 2021, řadí domácí spotřebiče do kategorií označených písmeny od A po G. Obecně platí, že rozdíl mezi spotřebou dvou sousedících kategorií činí přibližně 20 %.
Lednice energetické třídy F může mít oproti obdobnému produktu energetické třídy A i několikanásobnou roční spotřebu elektřiny. Ještě výraznější rozdíly je pak možné najít při srovnání se spotřebiči, jejichž stáří je 10 a více let.
Výběr vyšších energetických tříd se díky častější obměně projevuje nejvýrazněji u praček, které má 55 % domácností v energetické třídě A-C. Myčky se ve více než 45 % domácností pohybují ve třídách C a D, ve zbylých necelých 55 % případů pak ve třídách E a F.
Segment chladniček se v důsledku vysoké energetické náročnosti chlazení v kombinaci s pomalou obměnou posouvá směrem k energetické úspornosti o poznání pomaleji. V energetických třídách A-D se tak pohybuje jen zhruba čtvrtina chladniček v českých domácnostech, zbytek vlastní modely zařazené do tříd E a F.
Jak lze ušetřit v kuchyni
Při pečení: Některé trouby umožňují péct několik různých pokrmů bez rizika smíchání vůní a chutí. Při chytrém naplánování lze díky tomu upéct prakticky celý oběd najednou, a tím výrazně ušetřit náklady.
Jako první vložíte pokrm s nejdelší dobou přípravy a pak přidáváte další, případně prohazujete umístění plechů a upravujete teplotu. Prostor trouby vyhřejete jednou a mnohem lépe teplo využijete. A ještě k tomu šetříte i svůj čas.
Při ohřívání hotových jídel: Při ohřívání v mikrovlnné troubě se vyplatí používat poklop. Pokrm naservírujete na talíř, zakryjete a vytvořená pára jej zregeneruje. Ušetříte tak několik malých hrnců, v nichž byste na varné desce ohřívali na několika plotýnkách/hořácích třeba maso, přílohu a omáčku a hrnce následně umývali v myčce nádobí.
Nepodceňte výkon ani ergonomii digestoře
S odsavači: Aby odsavač fungoval co nejlépe, je třeba, abyste jej zapnuli chvíli před vařením.
„Když už je nad hrncem plno páry, je to pozdě. Odsavač totiž potřebuje pro optimální chod vytvořit podtlak. Tehdy je i odsávání nejúčinnější,“ radí Darina Papáčová ze společnosti Whirlpool.
Při vaření: Rekordmany v účinnosti a nízké spotřebě jsou indukční desky, porazí plyn i rychlovarnou konvici. Mohou mít i automatické funkce, které odvedou daný úkol co nejúsporněji.
„Jestli nedáte dopustit na plyn, výhodné jsou varné desky s dvoukorunkovými hořáky, které vytvářejí dva prstence s velmi efektivním ohřevem uprostřed i vně hořáku. Unikátní Multilevel Flame s krokovou regulací plamene zase zaručí vždy stejné, přesné nastavení intenzity ohřevu, kterou pro daný úkol potřebujete,“ dodává Darina Papáčová.
V každém případě pak používejte pokličky. A také nádobí se silným dnem, třeba litinové, které mnohem lépe akumuluje a drží teplo. Sporák tak můžete i vypnout o něco dřív a pokrm sám „dojde“. Mnohem rychlejší a úspornější je také vaření v tlakovém hrnci.
Při mytí nádobí: Myčky nádobí šetří skutečně velké množství vody a času. Speciální programy, jako je intenzivní mytí při vysoké teplotě, je zbytečné používat, když k tomu není důvod. Hodně energie ušetří i přirozené dosušování při otevřených dvířkách, pokud myčka tuto možnost má. Myčku i filtr pravidelně čistěte. Jinak je činnost cirkulačního čerpadla ztížená, což se odrazí na spotřebě.